S vedením ND se možná sejde nejen ministryně, ale i Nečas | E15.cz

S vedením ND se možná sejde nejen ministryně, ale i Nečas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení Národního divadla v Praze se dnes obrátilo na premiéra Petra Nečase s požadavkem, aby odvolal ministryni kultury Alenu Hanákovou z funkce. Požadavek vzneslo poté, co Hanáková (TOP 09 a STAN) nečekaně odvolala ředitele ND Ondřeje Černého. Ministryně se v úterý dopoledne s vedením divadla kvůli této záležitost sejde, sdělila dnes mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

Upozornila ale, že ministerstvo nemůže revokovat žádný z kroků, který v posledních dnech jako zřizovatel ND podniklo.

Ministerský předseda, případně někdo z jeho spolupracovníků je také připraven se setkat se zástupci scény. Národní divadlo je významná kulturní instituce, podotkl. Premiér předpokládá, že i ministryně kultury bude schopná své kroky obhájit, tlumočil Nečasovo stanovisko mluvčí Michal Schuster.

Po odchodu Hanákové volá ČSSD. „Jde o další důkaz neodborného a chaotického řízení ministerstva kultury,“ napsal v tiskovém prohlášení šéf strany Bohuslav Sobotka. Hanáková by podle něho měla vrátit Černého do čela scény. „Pan Černý zřejmě málo tancoval podle toho, jak TOP 09 pískala, a výsledek se dostavil,“ přidal se ke kritice stínový ministr kultury ČSSD Vítězslav Jandák.

K setkání ministryni vyzvali členové vedení ND otevřeným dopisem v sobotu. Vyjadřují v něm nesouhlas s odvoláním Černého a zároveň označují za nepřijatelný záměr Hanákové jmenovat na místo dočasného ředitele ND ekonomického náměstka ministerstva kultury (MK) Martina Sankota.

Hanáková náhle odvolala ředitele ND Černého v pátek. Jako důvod uvedla to, že počátkem roku zahájené spojování ND a Státní opery Praha (SOP) nepostupuje dost rychle.

„Tyto kroky byly učiněny po pečlivé, několikaměsíční analýze stavu Národního divadla a Státní opery, a to na základě výsledků provedených externích a interních auditů. Ministryně kultury si je vědoma toho, že změny v nejvyšším vedení jakékoliv organizace vždy vyvolávají vlny emocí a obav, zvláště, jde-li o vedení umělecké instituce. Primárním zájmem ministerstva kultury je proto situaci v Národním divadle stabilizovat a a zklidnit,“ uvedla Ševčíková.

Vedení ND tvrdí, že jmenování Sankota by zkomplikovalo provoz divadla. V dnešním otevřeném dopise Nečasovi píší, že Černý byl odvolán bez udání konkrétních a relevantních důvodů. Rozhodnutí ministryně označují za „projev absolutní nekompetence, arogance a mocenských manýr, které ač z lidského i celospolečenského pohledu nemají obdoby, se stávají normou“.

Od 16:00 se dnes na piazzetě ND uskuteční začátek petiční akce proti jednání ministerstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video