Sázka na zvýšení platu? Pětina Čechů chce změnit práci, ukazuje průzkum | E15.cz

Sázka na zvýšení platu? Pětina Čechů chce změnit práci, ukazuje průzkum

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Změnit práci chce nyní nejvíc lidí v Česku za posledních dvanáct let. O odchodu ze současného zaměstnání uvažuje 19 procent Čechů, nepřemýšlí o tom 71 procent, což je nejméně od roku 2005. Zbylá desetina lidí neví, zda má o odchodu ze současného zaměstnání uvažovat či ne. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Lidé se také jen málo bojí ztráty práce. Se svým zaměstnáním jsou spokojeny tři pětiny lidí, mzda se ale zdá dostatečně vysoká jen třetině.

V červnu 2015 změnu práce zvažovalo 13 procent lidí, nepřemýšlelo o něm 83 procent. Nejčastěji nyní o odchodu ze současného zaměstnání uvažují mladí lidé do 29 let, takových je třetina.

Ztráty práce se nyní obává 13 procent lidí, jako nepravděpodobné to vidí víc než polovina. "Aktuální výsledek je dosud nejlepší za celou dobu sledování, tj. od roku 2004," uvedlo CVVM. Ztrátu zaměstnání nyní považuje za pravděpodobnou o 26 procentních bodů méně lidí než v roce 2005, kdy to bylo dosud nejvíc. "Nízké obavy ekonomicky aktivních českých občanů korespondují také s postoji české veřejnosti k nezaměstnanosti, kterou za vysokou považují čeští občané mnohem méně často než v minulosti," doplnili autoři průzkumu.

Z 58 procent lidí spokojených v zaměstnání je jich zhruba čtvrtina velmi spokojena. Aktuální podíl spokojených je srovnatelný s lety 2014 i 2015, ale mírně horší než v roce 2013, kdy takových lidí bylo 66 procent, uvedlo CVVM. "Podíl nespokojených zůstává v ekonomicky aktivní populaci dlouhodobě poměrně nízký a v žádném ze šetření nepřesáhl úroveň jedné desetiny," dodalo CVVM. Vztahy na pracovišti hodnotili kladně tři čtvrtiny lidí.

Svůj plat považují za menší, než by si zasloužily, téměř dvě třetiny dotázaných. Spokojeno s ohodnocením své práce je 34 procent, jedno procento se považuje za příjmově nadhodnocené. "V delším časovém horizontu pak vidíme od roku 2013 pozvolně vzrůstající nespokojenost s platovým ohodnocením vlastní práce a naopak pokles těch, kteří se cítí být zaplaceni přibližně tolik, jak si zaslouží," uvedlo CVVM.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video