Šéf ČOV zpochybnil svůj podpis pod převodem dluhu Sazky | E15.cz

Šéf ČOV zpochybnil svůj podpis pod převodem dluhu Sazky

Předseda olympijského výboru Milan Jirásek říká
„ne“ všem napodobeninám. A vychází mu to.
Předseda olympijského výboru Milan Jirásek říká „ne“ všem napodobeninám. A vychází mu to.
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přesun téměř miliardového dluhu mezi Sazkou a Občanským sdružením Zelený ostrov byl pravděpodobně krytý falšovaným dokumentem. Převzetí dluhu v roce 2006 podle zápisu z jednání výkonné rady sdružení schválili tehdejší šéfové ČSTV a Sokola Vladimír Srb a Jaroslav Bernard, a dále předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Ten to ale popírá a svůj podpis pod dokumentem považuje za zfalšovaný, píšou Hospodářské noviny.

Loterijní firma Sazka podle HN už několik let před krachem přesouvala dluhy, jež nedokázala splácet, na vlastní akcionáře - sportovní svazy. Pomáhalo jí to vylepšit účetnictví a udržet si díky tomu image úspěšné firmy před věřiteli, ratingovými agenturami a obchodními partnery.

Podle dokumentu, který mají HN k dispozici, schválila výkonná rada sdružení ve složení Vladimír Srb, Jaroslav Bernard a Milan Jirásek, že na sebe OSZO převezme téměř miliardový závazek Sazky. Šlo o náklady, jež loterijní firmě vznikly při vydání druhé emise dluhopisů.

„Žádné rozhodnutí o převzetí dluhu jsem nepodepsal. O té směnce jsem se dověděl o řadu měsíců později, až když ji začal kritizovat Zdeněk Ertl. Pokud je na dokumentu můj podpis, musí být zfalšovaný,“ řekl Jirásek. Ertl je šéf Sdružení sportovních svazů, jednoho z akcionářů Sazky. Soud jej poslal do OSZO jako opatrovníka poté, co se členové sdružení nedokázali shodnout na volbě statutárních zástupců.
„Byl to rozhodně nestandardní postup,“ uvedl insolvenční správce Sazky Josef Cupka.

Ertl je přesvědčen, že se zástupci Sazky i OSZO dopustili porušení zákona, navíc prý byli ve střetu zájmů. „Bylo to fér, o žádné zkreslení skutečnosti nešlo,“ citují HN někdejšího finančního šéfa Sazky Jana Prádlera. „Náklady, jež na sebe OSZO vzalo, vznikly při přípravě druhé emise dluhopisů Sazky. Ta emise zvýšila komfort akcionářů, bylo logické, aby ty náklady nesli,“ říká.

V prosinci roku 2006 na sebe Zelený ostrov převzal dluh Sazky ve výši 902 miliony korun. Sdružení, které nemá žádný majetek a jehož jediným příjmem byly platby ze Sazky, závazek Sazce zaručilo směnkou, splatnou v roce 2021.Sazka je od konce května v konkurzu, firmu nyní řídí tým insolvenčního správce. Do insolvence a následně do konkurzu se podnik dostal kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video