Šéf rozvědky Šašek byl zproštěn výkonu služby. Metnar: Musel jsem konat

Lubomír Metnar

Lubomír Metnar Zdroj: profimedia.cz

Ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek je od čtvrtka dočasně zproštěn výkonu služby. Důvodem je snaha vyšetřit hospodaření této tajné služby, řekl novinářům ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO). Zdůraznil, že jde o dočasné opatření. Zjištěná pochybení označil za natolik závažná, že musel konat, i když je v demisi. Státní zástupce podle něj zahájil kvůli pochybnostem o hospodaření civilní rozvědky trestní řízení. Metnar řekl, že vznikla velká škoda. Záležitostí se příští čtvrtek bude zabývat sněmovní kontrolní komise. Některé opoziční strany chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Vadí jim změny na důležitých místech ve státní správě, které dělá vláda v demisi.

"Z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti," řekl Metnar. Jde podle něho o období 2015 až 2017. Z dokumentů vyplývá podezření, že se někteří příslušníci rozvědky dopustili "jednání, která mají znaky trestných činů". Vznikla údajně škoda velkého rozsahu. Úřad proto podal trestní oznámení státnímu zástupci, který zahájil úkony trestního řízení.

Metnar vidí protiprávní jednání ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu, schválení zaplacení tohoto nákupu nebo "rozhodnutí o realizaci činnosti nespadající do působnosti úřadu v rozporu s právními předpisy". Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován. Výši škody Metnar zatím nezná. Pro jaké trestné činy bylo zahájeno trestní řízení, ministr neví, uvedl.

Zproštění Šaška výkonu služby zdůvodnil tím, že se na prověřování podílí policejní orgán rozvědky, který je řediteli podřízen. Zodpovědnost Šaška vidí Metnar jako vrcholného představitele úřadu. Zdůraznil, že jde o dočasné opatření po dobu prověřování. "Není tady na místě hovořit o nějakém odvolání, nebo dokonce o výběru nového ředitele," řekl.

Postavením Šaška mimo službu se bude příští týden ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI. Metnar byl na ni pozván a plánuje účast. Zástupci TOP 09 a Pirátů ČTK řekli, že by se postavením Šaška mimo službu a dalšími změnami na vysokých postech státní správy měla zabývat na zvláštní schůzi Sněmovna. Kriticky se k odchodům staví i další politici a očekávají vysvětlení před sněmovními orgány.

Podle bývalého šéfa ÚZSI Karla Randáka je zproštění výkonu služby pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetřování podezření vůči řediteli rozvědky. Další z bývalých ředitelů ÚZSI, senátor František Bublan (za ČSSD) je nervózní z odvolávání vedoucích bezpečnostních složek. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda s důvěrou.

Šašek se stal ředitelem civilní rozvědky v létě 2014 za ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Rozvědku nyní dočasně vede náměstek ředitele Radek Musílek. Média ho označují za člověka blízkého premiérovi v demisi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. O ÚZSI se Babiš v minulosti vyjadřoval negativně. Rozvědku loni v květnu spojil s nahrávkami svých hovorů s novinářem o připravovaných článcích věnovaných jeho politickým rivalům v médiích, která mu patřila. Nahrávky se objevily na sociálních sítích. Šašek odpovědnost ÚZSI tehdy odmítl.

ÚZSI je civilní rozvědka, zabývá se informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Úkolem služby je chránit ČR proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně.

Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra.