Senát odsouhlasil financování hasičů z povinného ručení. Jednotný názor však neměl | E15.cz

Senát odsouhlasil financování hasičů z povinného ručení. Jednotný názor však neměl

Hasiči budou částečně financovaní z výnosů pojišťoven
Hasiči budou částečně financovaní z výnosů pojišťoven
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příspěvek na financování hasičů z povinného ručení dostal další zelenou. Senát dnes schválil novelu zákona, která počítá s tím, že pojišťovny budou od příštího roku odvádět nejméně tři procenta z vybraného povinného ručení od motoristů na financování hasičů. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Hasiči by díky ní mohli dostat asi 600 milionů korun ročně.

Stejně jako u zákonodárců v Poslanecké sněmovně se i dnes novela setkala s kritikou části senátorů. Poslanecká novela původně počítala s tím, že by pojišťovny dávaly na hasiče až šest procent z předepsaného povinného ručení. Během projednávání ale poslanci předlohu změnili.

Kromě jiného bude obnoven Fond zábrany škod, který v minulosti existoval. Právě do tohoto fondu mají pojišťovny odvádět tři procenta z vybraného povinného ručení. Fond bude pak Integrovanému záchrannému systému hradit náklady na nákup techniky. Norma také počítá s povinností úmyslných viníků havárií a dopravních nehod zaplatit náklady hasičům.

Kritici mluví o dani

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) ve sněmovně před změnou zákona varoval a tvrdil, že jde ve skutečnosti o „zákon o zavedení daně z obratu“ pro pojišťovny. Peníze by podle něj bylo vhodnější najít v rámci rozpočtu.

Zástupce předkladatelů poslanec ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že se autoři snažili o maximální kompromis, a to i se zástupci pojišťoven, aby měl zákon delší životnost než jedno nebo dvě volební období. Podotkl, že nové opatření má být doplňkem současného systému financování.

„Čím lepší bude technické vybavení záchranných sborů, tak tím budou škody menší,“ zastal se návrhu senátor a pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD). Zastávali se ho hlavně jeho straničtí kolegové.

Proti návrhu vystoupil například Vladimír Dryml (SPOZ). Označil ho za nesystémový a řekl mimo jiné, že jde o novou daň pro všechny, kteří používají motorová vozidla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.