Šlechtová: Česko vyčerpalo 96 procent evropských fondů za minulé období

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová Zdroj: ctk

Čeští příjemci vyčerpali 96 procent fondů z minulého finančního období. Na dnešním jednání vlády to oznámila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), jejíž rezort prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci za čerpání prostředků z fondů Evropské unie zodpovídá. Česko mělo v minulém programovém období možnost čerpat zhruba 700 miliard korun.

„Proti minulému období je zde opět pozitivní posun. Požádala jsem své kolegy z vlády, aby problematice předběžných podmínek věnovali i nadále náležitou pozornost a nepodceňovali existující rizika,“ uvedla Šlechtová.

Ve druhém programovém období 2007 - 2013 mělo Česko možnost získat z evropských strukturálních fondů přibližně 700 miliard korun, což bylo nejvíce ze všech zemí Evropské unie v přepočtu na obyvatele. U některých programů Brusel prodloužil možnost čerpání až do konce roku 2015. Za rok 2013 Česko nedočerpalo 11,5 miliardy korun, v roce 2014 to bylo devět miliard.

Nižší odhad

Pro loňský rok zatím není oficiální údaj k dispozici. Ještě v polovině loňského roku počítal odhad s nedočerpáním 36 miliard korun, na začátku roku 2016 Šlechtová odhadovanou ztrátu na maximálně deset miliard korun.

Na konci ledna se jí prostřednictvím evropské komisařky pro regionální rozvoj Coriny Cretuové podařilo prosadit výjimku, podle které mohly být některé projekty z období 2007 - 2013 financovány zpětně. Schodek čerpání za loňský rok se tak podle ministryně mohl ještě o několik miliard snížit. V současné době Česko čerpá prostředky z programového období 2014 - 2020. Prostřednictvím deseti operačních programů může dosáhnout zhruba na 648 miliard korun.