Slevy pro živnostníky se neruší, strop pro paušály ale bude dva miliony | E15.cz

Slevy pro živnostníky se neruší, strop pro paušály ale bude dva miliony

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládní koalice se dnes domluvila na omezení všech typů výdajových paušálů částkou dva miliony korun, nově tedy i paušálů ve výši 80 procent. Naopak se nebude nic měnit na nastavení daňových slev. Bude tedy možné nadále u živnostníků s paušály využívat slevu na poplatníka. Naopak nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti. Po setkání s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlem Havlíčkem to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ministerstvo financí původně navrhovalo tzv. zastropovat pouze 60procentní paušál. Zároveň navrhovalo, že by živnostníci využívající paušály nemohli využít daňovou slevu na poplatníka. Na druhou stranu původní návrh z dílny ministerstva navracel živnostníkům využívajícím paušál daňové zvýhodnění na manželku a na děti.

„Po dnešní vládě jsme měli koaliční radu, kde jsme řešili situaci ohledně živnostníků. Ten pracovní návrh, který MF dalo do připomínkového řízení, nebyl konzultován s koalicí ani vládou. Bylo to unáhlené. Vedli jsme o tom debatu na koaliční radě a domluvili jsme se, že navrhneme zastropování všech paušálů a vše ostatní se nezmění,“ uvedl Babiš. Státní rozpočet by zavedením limitů u 60procentního paušálu měl podle něj získat zhruba 500 milionů korun.

„Pro nás je nový návrh akceptovatelný. Bude tak možné využívat daňové zvýhodnění na poplatníka,“ uvedl Havlíček. Zároveň uvedl, že kvůli změně tak nebude moci využít paušál zhruba 2000 podnikatelů. Celkově podle něj paušály využívá zhruba 530 tisíc z celkového přibližně jednoho milionu živnostníků.

Babiš dále uvedl, že návrh ministerstva nadále počítá se znovuzavedením daňové slevy na poplatníka u pracujících důchodců. „Potvrdili jsme si na koaliční úrovni, že budeme podporovat znovuobnovení slevy pro pracující důchodce, a to od ledna 2015,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání koaliční rady premiér Bohuslav Sobotka.

Podle Sobotky vláda povede diskuzi o daňových změnách až do finálního schválení návrhu vládou, což by mělo být v červnu.

Paušální výdaje jsou nejjednodušším způsobem uplatnění výdajů v daňovém přiznání. Podnikatelé, kteří se rozhodnou uplatnit výdajové paušály, jsou povinni vést pouze evidenci příjmů a pohledávek vzniklých v souvislosti s jejich činností, zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně. Při využití paušálů stačí odečíst určité procento výdajů z dosažených příjmů a ze zbylé části si vypočíst daň. Výdaje vypočítává procentem ze svých příjmů, tedy z peněz, které v příslušném roce skutečně obdržel. Výše procentního paušálu na výdaje přitom závisí na druhu příjmů.

Aktuální výše paušálů podle druhů příjmů:
- 80 % z příjmů ze zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství.
- 80 % z příjmů ze živností řemeslných.
- 60 % z příjmů u ostatních živností.
- 40 % z příjmů podle zvláštních předpisů, nezávislých povolání a z autorských práv. Maximálně lze odečíst 800 tisíc korun (tomu odpovídá příjem 2 miliony korun). K příjmům přesahujícím tento limit se při použití paušálu již žádné výdaje neuplatní.
- 30 % z příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku. Maximálně lze odečíst 600 tisíc korun (tomu odpovídá příjem 2 miliony korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video