Slovensko mění v Česku velvyslance. Bude jím exkomunista Peter Weiss | E15.cz

Slovensko mění v Česku velvyslance. Bude jím exkomunista Peter Weiss

Slovensko mění v Česku velvyslance. Bude jím exkomunista Peter Weiss
Slovenská vlajka
• 
Novým velvyslancem Slovenské republiky v Česku bude diplomat a bývalý politik Peter Weiss. Do funkce ho již ve středu jmenoval slovenský prezident Ivan Gašparovič. Očekávaná je i změna českého velvyslance na Slovensku, Jakuba Karfíka má nahradit Livia Klausová, bývalá první dáma.

O nominaci Petera Weisse na post slovenského diplomatického zástupce v české metropoli slovenská média spekulovala už delší dobu. Už v dubnu se s Weissem během své oficiální návštěvy Slovenska setkal v Bratislavě český prezident Miloš Zeman.
Weiss byl v minulosti šéfem postkomunistické Strany demokratické levice, kterou pohltila strana Směr-sociální demokracie nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. V letech 1975 až 1989 Weis pracoval v bratislavském ústavu marxismu-leninismu ÚVKSS. I po listopadu 1989 podporoval tezi zachování vedoucí úlohy komunistické strany. Naposledy Weiss zastával funkci velvyslance Slovenska v Maďarsku, kde působil od roku 2009. Na postu šéfa slovenské ambasády v Praze nahradí Petera Brňa.

Klausová čeká na bezpečnostní prověrku

Po výměně slovenského velvyslance v Česku se čeká také změna na postu šéfa české ambasády v Bratislavě. Po sporech prezidenta Zemana s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) současná vláda premiéra Jiřího Rusnoka schválila vyslání Livie Klausové, a to ještě 31. července.

Slovenské ministerstvo zahraničí listu Pravda potvrdilo, že obdrželo žádost z ČR o povolení s působením nového velvyslance, tedy o takzvaný agrément. Posouzení této žádosti bude patrně pouze formalitou. Už dříve se k působení Klausové na postu české velvyslankyně na Slovensku kladně vyjádřili premiér Fico i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. „Kdyby se stala velvyslankyní, bylo by to symbolem dobrých vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi,“ řekl ještě v létě slovenské agentuře SITA Lajčák.

Podle listu Pravda by Česko uvítalo, pokud by se Klausová stala velvyslankyní do 28. října, na kdy připadá výročí vzniku první Československé republiky. Dodržení tohoto termínu prý není jisté, protože Klausová údajně stále čeká na bezpečnostní prověrku. List Pravda ovšem napsal, že Klausová by navzdory tomu mohla vycestovat na Slovensko a že na získání bezpečnostní prověrky by mohla vyčkat už v pozici velvyslankyně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!