Sobotka: Chceme vědět, co se stalo s penězi pro Řecko na ochranu hranic | e15.cz

Sobotka: Chceme vědět, co se stalo s penězi pro Řecko na ochranu hranic

Uprchlíci v Řecku
Uprchlíci v Řecku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika se bude ptát, co se stalo s penězi, které dostalo Řecko na ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. Poslancům sněmovního výboru pro evropské záležitosti to slíbil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se domnívá, že finance asi nebyly využity dobře. Podle předsedy výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) by Řecko mohlo přijít o některá práva plynoucí ze členství v Schengenu.

„To, co vám mohu slíbit, je, že Česká republika se bude zajímat o to, co se stalo s penězi, které byly poskytnuty zemím na vnější hranici na ochranu vnějšího schengenského prostoru, protože pravděpodobně ty finanční prostředky nebyly použity tak, aby to bylo transparentní a efektivní,“ uvedl Sobotka na dotaz týkající se především Řecka.

Vyjádřil také přesvědčení, že zodpovědnost za migrační krizi nese i současná Evropská komise, která podle něj nereaguje dostatečně rychle a pružně. „Nicméně tu primární odpovědnost pravděpodobně je možné vyvozovat vůči minulé Evropské komisi, protože ta měla informace, které se týkaly vývoje v Sýrii v uplynulých letech,“ poznamenal.

Řecko má očekávat trest

K odpovědnosti Řecka za současnou krizi se vyjádřil i Benešík, podle kterého je na místě diskuse, jestli Aténám nemají být odebrána některá práva a privilegia plynoucí ze členství v Schengenu. „Pokud někdo neplní své závazky, tak z toho musíme vyvodit důsledky,“ je přesvědčen.

Debata se na výboru vedla i o trvalém relokačním mechanismu pro přerozdělování uprchlíků, který Česko dlouhodobě odmítá. „Trvalý relokační mechanismus nebude předmětem jednání Evropské rady,“ řekl Sobotka, který hned z výboru odcestoval na bruselské zasedání.

Kvóty nechceme

Na postoj vlády k trvalému přerozdělovacímu mechanismu a hledání spojenců proti němu se dnes Sobotky dotazovali především předseda ODS Petr Fiala a šéf poslanců Úsvitu - Národní koalice Marek Černoch, kteří vyjádřili pochybnost o připravenosti vlády adekvátně reagovat, pokud bude otázka nastolena.

Koaliční poslankyně Kristýna Zelienková (ANO) zase vládě vyčetla to, že se v otázce migrační krize vyjadřuje především negativně, přichází s nedostatkem pozitivních návrhů a není připravena ke kompromisu. Zaměřila se konkrétně na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který podle ní na jakoukoliv otázku - týkající se třeba i dárků k Vánocům - odpoví slovy: „Kvóty nechceme“.

Sobotka vyjádřil přesvědčení, že Česko je při hledání cesty k řešení migrační krize aktivní zemí, a vyslovil se pro navýšení humanitární a azylové pomoci. Pokud jde o čtvrteční a páteční jednání v Bruselu, očekává premiér diskusi především o posílení ochrany vnějších hranic, spolupráci se třetími zeměmi, zejména Tureckem, nebo efektivní návratové politice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery