Sobotkova vláda má rekordní podporu. Věří jí 45 procent lidí | E15.cz

Sobotkova vláda má rekordní podporu. Věří jí 45 procent lidí

Ministři nové vlády převzali 29. ledna na Pražském hradě pověření z rukou prezidenta Miloše Zemana.
Ministři nové vlády převzali 29. ledna na Pražském hradě pověření z rukou prezidenta Miloše Zemana.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládě premiéra Bohuslava Sobotky věřilo v březnu 45 procent lidí, což je největší důvěra, jaké se kabinet v posledních letech těšil. Vládě Petra Nečase začátkem jejího mandátu v září 2010 důvěřovalo 42 procent.

Později klesla důvěra veřejnosti v tuto vládu zhruba na třetinu a loni v červnu skandály zmítanému kabinetu věřilo jen 18 procent dotázaných. Před Nečasovou vládou spravoval zemi úřednický kabinet Jana Fischera, jemuž věřilo až 73 procent lidí.

Důvěra veřejnosti ve vládu podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vzrostla v březnu o sedm procentních bodů, v únoru jí důvěřovalo 38 procent dotázaných. V březnu si polepšil i prezident, jemuž nyní věří 49 procent dotázaných, před měsícem to bylo 43 procent. Od loňského listopadu naopak mírně, ale setrvale klesá počet lidí nespokojených s politickou situací v České republice. I tak je jich ale stále téměř polovina - 49 procent, v listopadu 2013 to ale byly skoro tři čtvrtiny.

Ve srovnání s loňským prosincem v březnu mírně - o tři procentní body - vzrostla důvěra v ČNB. Nyní jí věří 41 procent respondentů. „Připomeňme ovšem, že do roku 2011 se důvěryhodnost ČNB pohybovala kolem dvou třetin dotázaných a k rapidnímu snížení podílu důvěřujících došlo po podzimní devizové intervenci centrální banky,“ uvedli autoři výzkumu. Ani v březnu se naopak podle nich nic nezměnilo na tom, že lidé nejvíc věří starostům a obecním zastupitelům. Sněmovně a Senátu pak zhruba třetina lidí. Dotázaných bylo přibližně tisíc lidí starších 15 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video