Soud definitivně osvobodil Bártu a Škárku. Obálková kauza VV končí | E15.cz

Soud definitivně osvobodil Bártu a Škárku. Obálková kauza VV končí

Soud definitivně osvobodil Bártu a Škárku. Obálková kauza VV končí
Hlavní líčení v případu předsedy poslanců Věcí veřejných Víta Bárty (vpravo), kterého žalobci viní z podplácení. Před soudem stanul i nezařazený poslanec Jaroslav Škárka (dříve také VV), který čelí obvinění z přijetí úplatku. Bártovi hrozí v případě pravomocného odsouzení až šestiletý trest vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Škárkovi může soud uložit až tříletý trest nebo zákaz činnosti. Oba muži vinu popírají.
• 
ZDROJ: ČTK, Roman Vondrouš

ČTK

Bývalí poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka s konečnou platností nebudou potrestáni v kauze údajné korupce. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti pravomocnému zprošťujícímu verdiktu.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům z Věcí veřejných, Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Verzi o půjčkách nyní potvrdil také NS.

Škárka rozhodnutí soudu vítá. Kauza podle něj trvala poměrně dlouho. „Ale na druhou stranu jsem stále přesvědčen, že ze strany Víta Bárty šlo o podplácení poslanců a měl být pravomocně potrestán,“ uvedl. Policejní vyšetřování bylo podivné a soudní proces byl manipulativně vedený, sdělil. „Celý průběh procesu, který definitivně ukončil svým verdiktem Nejvyšší soud, je špatnou zprávou veřejnosti, aby nenahlašovala úplatky,“ dodal bývalý poslanec.

Okolnosti, za nichž byly obě půjčky uzavřeny, představovaly podle NS uplatnění svobodné vůle smluvních stran. Není přitom významné, že smlouvy nebyly uzavřeny písemně a věřitel si s dlužníky nedohodl dobu splatnosti, výši splátek ani úroků. Bárta podle NS neposkytoval peníze jako podnikatel, nýbrž z dobré vůle, snažil se prý kolegům pomoci vyřešit jejich problémy. Přinejmenším Škárkovi takto půjčil i v minulosti.

Běžná půjčka

„K tomu přistupuje fakt, že oba dlužníci byli v té době poměrně blízcí kolegové obviněného, spoluposlanci ze stejné politické strany (Věci veřejné), takže mezi nimi šlo o vztah srovnatelný se vztahem mezi kamarády, přáteli či rodinnými příslušníky,“ uvedl mluvčí NS Petr Knötig. Dovolání ohledně Bárty proto NS odmítl jako zjevně neopodstatněné. U Škárky NS konstatoval, že podání dovolání nepřipouštěl trestní řád.

Obvodní soud pro Prahu 5 původně vyměřil Bártovi 18 měsíců vězení s odkladem na 2,5 roku. Škárka dostal tři roky nepodmíněně za to, že z Bárty vylákal peníze, aby ho diskreditoval. Městský soud ale vrátil případ obvodnímu k novému projednání se závazným právním názorem, podle kterého se Bárta ani Škárka nedopustili protiprávního jednání.

Obvodní soud je proto zprostil obžaloby, loni v březnu osvobozující rozsudek potvrdil městský soud. V mezičase ještě NS rozhodl o částečném vynětí Bárty z pravomoci orgánů činných v trestním řízení pro skutky, které se odehrály ve Sněmovně.

Aféra kolem údajných úplatků uvnitř VV začala na jaře 2011
Rok 2011
29. března - Podle tvrzení poslanců VV Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky jim neformální lídr strany a tehdejší ministr dopravy Vít Bárta předal úplatek za loajalitu. Kočí měla dostat půl milionu, Škárka 170 000 korun.
4. dubna - Případ se dostal na veřejnost. Týdeník Respekt napsal, že má tajně pořízenou nahrávku, na níž poslanec a místopředseda VV Škárka mluví o tom, že dostává od lidí kolem Bárty peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Když Respekt informaci zveřejnil, Škárka svá slova nejprve označil za mystifikaci. Později to odvolal s tím, že dostával za loajalitu a mlčení o stranických sponzorech desetitisíce korun.
5. dubna - Škárka na policii oznámil převzetí peněz od Bárty. Škárka jednu z bankovek rozměnil, kvůli čemuž posléze čelil podezření, že si chtěl peníze nechat.
- Mimořádně svolaná rada VV Škárku vyloučila ze strany i poslaneckého klubu.
6. dubna - Bárta připustil, že peníze Škárkovi dal, ale byla to prý půjčka, o kterou ho Škárka žádal kvůli svým finančním problémům.
7. dubna - Předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí oznámila, že i ona dostala od Bárty úplatek. Obálku s půl milionem korun podle svých slov dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o peníze nemá zájem. Kočí byla ještě týž den vyloučena ze sněmovní frakce VV i ze strany.
8. dubna - Bárta rezignoval na funkci ministra dopravy. Svůj krok zdůvodnil tím, že nechce zatěžovat akceschopnost vlády a poškozovat VV.
24. června - Ppolicie požádala sněmovnu o vydání Bárty a Škárky k trestnímu stíhání.
12. července - Poslanci VV zvolili Bártu předsedou klubu; v jeho čele stál do dubna 2012.
30. srpna - Sněmovna Bártu a Škárku vydala k trestnímu stíhání.
6. září - Policie obvinila Bártu z podplácení a Škárku z přijetí úplatku.
Rok 2012
13. dubna - Obvodní soud pro Prahu 5 vyměřil Bártovi 18 měsíců s podmínečným odkladem na 2,5 roku za to, že půjčkami uplácel stranické kolegy. Škárka dostal tři roky nepodmíněně za to, že z Bárty vylákal peníze, aby ho zdiskreditoval. Proti nepravomocnému verdiktu se odvolali Bárta, Škárka i státní zástupkyně. Bárta se navíc obrátil na Nejvyšší soud s návrhem na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.
22. května - Grémium VV Bártovi obnovilo členství ve straně, které pozastavil v dubnu po vynesení rozsudku.
19. října - Nejvyšší soud oznámil, že kvůli poslanecké imunitě nebude Bárta dále souzen za nabízení výhodných půjček spolustraníkům. Imunita se ale podle soudu nevztahuje na údajné podplácení Škárky a Kočí.
14. listopadu - Pražský městský soud vrátil případ obvodnímu soudu k novému projednání. Podle verdiktu odvolací soudkyně se Bárta poskytnutím půjček nedopustil protiprávního jednání a ani Škárka nespáchal podvod nebo jiný trestný čin.
Rok 2013
23. ledna - Obvodní soud pro Prahu 5 zprostil Bártu i Škárku viny.
16. února - Bárta se stal předsedou strany Věci veřejné.
26. března - Pražský městský soud nevyhověl odvolání žalobkyně a potvrdil osvobozující rozsudek.
10. května - Soudce Jan Šott, který v kauze rozhodoval, podal podnět na stížnost pro porušení zákona.
21. června - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle šéfa NSZ Pavla Zemana soudy nepostupovaly správně. Stížnost pro porušení zákona posléze podala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
26. listopadu - Bárta rezignoval na funkci předsedy VV. Učinil tak poté, co ho policie obvinila, že v roce 2009 navedl agenta Bezpečnostní informační služby Jana Petržílka k vynesení citlivých dokumentů.
Rok 2014
24. ledna - Nejvyšší soud nevyhověl žalobcům ani ministryni. Exposlanci Bárta a Škárka tak s konečnou platností nebudou v kauze údajné korupce potrestáni.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!