Špidla: Česko kvůli špatnému čerpání dotací EU přijde o miliardy | E15.cz

Špidla: Česko kvůli špatnému čerpání dotací EU přijde o miliardy

Vladimír Špidla
Vladimír Špidla
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý eurokomisař a mluvčí stínové vlády ČSSD pro evropské záležitosti Vladimír Špidla varoval před tím, že Česká republika na konci roku přijde až o čtyři miliardy korun kvůli špatnému čerpání evropských dotací. V dalších letech podle něj hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Týdeník European Voice nedávno napsal, že Česko patří v Evropské unii mezi země nejhůře spravující evropské dotace.

Někdejší eurokomisař upozornil na to, že Česko musí podle unijních pravidel stihnout do konce letošního roku vyčerpat evropské dotace z roku 2008. Peníze, které stát nedokázal v operačních programech použít, Česku v Bruselu propadnou.

„V riziku je celá řada programů, ale v nejhorší situaci je program Věda výzkum a inovace, který spravuje ministerstvo školství. Místo 15 procent, které by měly být vyčerpány v současném okamžiku, aby se věc dala zvládnout, tak toto ministerstvo ve svém programu do tohoto okamžiku vyčerpalo pouze 0,7 procenta předpokládané částky,“ řekl Špidla.

Ministerstvo školství proto podle jeho odhadu může přijít o 2,5 až tři miliardy korun. O další desítky milionů korun podle něj může Česko na konci roku přijít v dalších operačních programech, přes které do země směřují evropské peníze.

Radek Melichar z ministerstva školství ale řekl, že program pro vědu a výzkum je na chvostu jen v oblasti takzvaných certifikovaných peněz, tedy těch, které Brusel zpětně proplácí na už zrealizované projekty. Do konce roku by prý ale měly být schváleny projekty za zhruba 90 procent určené částky a v roce 2012 má nastartovat masivní čerpání peněz.

Špidla: V příštích letech budou zbytečné ztráty ještě vyšší

Daleko horší situace může ale podle Špidly nastat v příštích letech, kdy by Česku mohly kvůli špatnému čerpání peněz v Bruselu propadnout desítky miliard korun. Do problémů se podle něj příští rok dostane až sedm operačních programů.

„Výsledky čerpání jsou přitom alarmující - v současné době bylo Evropskou komisí proplaceno celkem 113 miliard, což je 14,7 procenta z celkové částky - toto je žalostný stav čerpání po čtyřech letech a devíti měsících z celkových devíti možných let,“ uvedl Špidla.

Vláda by podle něj měla nejpozději příští rok převést peníze z operačních programů, které mají s čerpáním problémy, do těch, které čerpají dobře. Přesuny je podle něj nutné co nejdříve začít dojednávat s Evropskou komisí.

Za skutečně vyčerpané evropské dotace považují úřady teprve takzvané certifikované výdaje předložené EK. Podle posledních dostupných údajů ministerstva pro místní rozvoj bylo na začátku října certifikováno 113,3 miliardy korun, tedy 14,8 procenta všech zdrojů, které má Česko v letech 2007-2013 v Bruselu k dispozici.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z EU zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj asi 763,7 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video