Stanjura: Zvyšovat daně firmám vláda neplánuje, úpravy chystá na výdajové straně

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Vláda Petra Fialy (ODS) neplánuje v souvislosti se zdražováním a válečným konfliktem na Ukrajině zvyšovat daně firmám. Uvažovala by o tom podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), kdyby se ukázalo, že na válce někdo bohatne. Signály o tom zatím nemá. Stanjura to uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 

Úpravy chystá vláda podle Stanjury na výdajové, nikoli příjmové stránce rozpočtu. Kromě seniorů, u kterých počítá s další valorizací důchodů, se chce zaměřit na rodiny s dětmi.

Pro vypočítání nové výše deficitu, jak o něj chce požádat při novelizaci státního rozpočtu Sněmovnu o prázdninách, zatím Stanjura nemá dostatek podkladů. Analyzovat chce výsledky hospodaření státu na konci května tak, aby změnu zákona vláda projednala v červnu. V současnosti odhaduje ministerstvo financí celoroční náklady na zvládnutí migrace z Ukrajiny na zhruba dvě miliardy eur, tedy přibližně padesát miliard korun.

Pro letošek je schválen rozpočet se schodkem 280 miliard. Již dříve Stanjura uvedl, že vzhledem k současné situaci neví, zda se podaří udržet letošní deficit rozpočtu pod 300 miliardami korun.

Navyšovat plánuje ministerstvo financí výdaje na obranu. Počátkem dubna Stanjura uvedl, že v souvislosti s konfliktem na Ukrajině bude třeba urychlit nárůst výdajů na obranu, aby Česko dvou procent HDP dosáhlo dřív než v roce 2025.

„Letos by mohlo jít až čtrnáct miliard korun navíc do rozpočtu obrany,“ uvedl tehdy. Vláda počátkem dubna schválila urychlení nákupu vojenského materiálu a některých modernizačních projektů v letech 2022 až 2024 v celkové výši 48 miliard korun. V sobotu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) oznámila, že na urgentní nákupy žádá ministerstvo financí o 1,4 miliardy korun. Má v tom podporu premiéra Fialy.