Stát zaplatil čtvrt miliardy za nevyužívaný registr budov, zjistil NKÚ | e15.cz

Stát zaplatil čtvrt miliardy za nevyužívaný registr budov, zjistil NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad
• 
ZDROJ: E15

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát zaplatil 254 milionů korun za registr úředních budov, který neplní svůj účel. Odhalila to prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Některé objekty s prokazatelně volnými kancelářemi byly podle kontrolorů hlášeny jako plně obsazené. Prověrka ukázala i velké rozdíly v cenách, za něž si ministerstva pronajímají kanceláře.

Ministerstva a další instituce měly vyplnit do systému údaje o svých kancelářských budovách do července 2013, ani do konce roku to však nesplnily.

NKÚ kontroloval hospodaření se státními nemovitostmi za poslední tři roky. Prověřoval ministerstva financí, obrany, práce, školství, vnitra a pro místní rozvoj, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a Centrální registr administrativních budov, který spravuje právě ÚZSVM.

Podle ministerstva financí vláda nařídila doplnění registru a náklady na nájemné by tak mohly díky přehledu o budovách klesnout o polovinu.

Fungování registru: 254 plus 62 milionů korun

Za registr zaplatil stát celkem 254 milionů a náklady na správu registru činily za minulý rok přes 62 milionů korun. „Registr přitom neplní svůj účel. ÚZSVM celkový počet budov, který by měl registr obsahovat, nezná a za data v registru odpovídají jejich vkladatelé, ÚZSVM je nemůže kontrolovat,“ sdělila Málková.

Půl roku po datu, ke kterému vláda zavázala státní orgány ke vkladu údajů do registru, bylo v systému jen 1918 budov. „Podle šetření z roku 2007 mezi 60 procenty státních subjektů přitom využívaly státní instituce 4800 kancelářských budov, z nichž 71 procent bylo ve vlastnictví státu. Z toho je jasné, že velká část budov v registru chybí,“ oznámila mluvčí NKÚ.

Kontroloři narazili i na řadu nesrovnalostí. „Třeba na budovy, ve kterých byly prokazatelně volné kanceláře, přestože v registru byly objekty vedeny jako plně obsazené. Podle NKÚ jsou data nespolehlivá a neúplná, a proto registr nemůže naplňovat cíl, pro který byl zřízen - tedy úspora peněz a racionálnější nakládání s nemovitým majetkem státu,“ doplnila.

„Ministerstvo financí si uvědomuje, že registr v současnosti svou roli neplní,“ sdělil mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Ministr Andrej Babiš podle mluvčího předložil vládě materiál, na jehož základě kabinet uložil ministrům a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy naplnit registr do 30. června. Podle ministerstva je díky registru možné snížit roční náklady státu na nájem kanceláří o více než polovinu, tedy asi 190 milionů korun, které prý nyní stát platí zbytečně.

I čtyřnásobné rozdíly v nájmech

Prověrka odhalila rovněž značné rozdíly ve výši nájmů, které státní instituce platily, nebo za které naopak pronajímaly státní budovy. Třeba ministerstvo financí platilo za prostory v ulici Politických vězňů v centru Prahy asi 1700 korun za metr čtvereční na rok, ministerstvo školství si najímalo kanceláře v Karlíně zhruba čtyřikrát dráž. Samo přitom pronajímalo lukrativní prostory v Karmelitské ulici na pražské Malé Straně jen za 276 korunza metr čtvereční na rok.

V roce 2013 měla kontrolovaná ministerstva podle NKÚ na území Prahy 161 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Z toho 150 tisíc využívala sama a téměř 10 tisíc pronajímala, nebo bezúplatně přenechávala jiným subjektům. Přes 31 tisíc metrů čtverečních kanceláří si naopak najímala od někoho jiného.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery