Volební účast: Aktuální data a historické srovnání | Volby | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Volební účast: Data a historické srovnání pro všechny volby

čer, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prezidentské volby v roce 2023 provází podle dosavadních zpráv vysoká volební účast. Možnost jít k volbám a aktivně ovlivnit výsledky voleb mají Češi teprve něco málo přes třicet let. Svobodné rozhodnutí si tak užívají a nebojí se některé volby vynechat.

Například volby do evropského parlamentu nebo senátní volby se netěší velké oblibě, a tak je účast mizivá. Naopak největší zájem mají voliči o prezidentské volby a parlamentní volby. V roce 2018 k prezidentským volbám přišlo téměř 67 procent lidí v druhém kole, v prvním kole voleb to letos bylo dokonce 68,24 procent. Druhé kolo prezidentských voleb mělo volební účast 70,25 procent.

Prezidentské volby 2023 - 2. kolo

Podle ČTK v prvních hodinách se k volebním urnám dostavilo na některých místech Česka až 30 procent voličů, k večeru pak už dokonce 50 procent. Celková volební účast by tak mohla přesáhnout 70 procent a pokořit dosavadní rekord. V prvním kole přišlo hlasovat 68 procent z osmi a čtvrt milionu voličů Česka. Více než dvě třetiny hlasujících tehdy využily svého práva hned první den.

Velký zájem o prezidentské volby panuje i v zahraničí, kde je možné hlasovat na českých ambasádách. V Bruselu, Bratislavě, Berlíně, Paříži či Londýně si Češi museli vystát dokonce fronty. Většina příchozích podle ČTK uvedla, že si přeje především změnu chování Pražského hradu. 

ONLINE: Prezidentské volby 2023 >>>

Prezidentské volby

První přímá volba prezidenta se uskutečnila v roce 2013 a další v roce 2018. V prvním kole voleb v roce 2013, které se konalo 11. a 12. ledna, dosáhla volební účast 61,31 procenta. Ve druhém kole, v němž nad Karlem Schwarzenbergem zvítězil Miloš Zeman, 59,11 procenta.

Druhá volba prezidenta České republiky proběhla v lednu 2018. Volební účast v prvním kole byla 61,92 procenta, ve druhém 66,60 procenta, což je rekordní účast. Z druhé prezidentské volby opět vyšel jako vítěz Miloš Zeman, a porazil tak těsně Jiřího Drahoše. Aktuální prezidentské volby konané v lednu 2023 měly v prvním kole volební účast 68,24 procent. V druhém dokonce 70,25 procent.

Parlamentní volby

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konají každé čtyři roky. Volí se 200 poslanců a volit může občan starší 18 let.

Samotná volební účast v parlamentních volbách se pohybuje okolo šedesáti procent. Mezi lety 1920 až 1954 a poté de facto až do roku 1989 v podstatě platila povinná volební účast. Po roce 1989 se tak pochopitelně postupně volební účast v parlamentních volbách snížila. Nejnižší volební účast byla v roce 2002. Činila 58 procent, důvodem bylo nejspíš znechucení z opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD.

Komunální volby

Volby do zastupitelstev obcí, tedy komunální volby, se v Česku konají každé čtyři roky, a to ve všech obcích. Česko se obecně potýká s malým zájmem právě o komunální politiku a o podílení se na ní. V roce 2018 kandidovalo do voleb 216 472 lidí, ve většině případů to byli nestraničtí kandidáti nebo členové místních sdružení.

Naopak volební účast v komunálních volbách není špatná, pokud ji například srovnáme s účastí v senátních volbách. Komunální volby tak zaznamenávají spíše průměrnou účast. V roce 2022 činila 45,30 procenta a v roce 2018 pak 47,34 procenta. Důvodem je poměrně vysoká volební účast v menších obcích, kde se lidé znají, a tak volí konkrétní kandidáty. 

Komunální volby 2022 >>>

Senátní volby

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se poprvé uskutečnily v roce 1996. Od té doby se každé dva roky znovu volí třetina senátorů. Volby do Senátu jsou dvoukolové, a to v případě, že v prvním kole nezíská ani jeden z kandidátů nadpoloviční počet hlasů.

Volební účast v senátních volbách je poměrně nízká, pokud ji porovnáváme s ostatními volbami. Nejvyšší účast v prvním kole byla v roce 2010, kdy k senátním volbám přišlo 44,59 procenta lidí. Nejnižší účast byla 24,1 procenta v roce 2002.

Ve druhém kole senátních voleb byla nejvyšší účast v roce 2002 s 32,55 procentem lidí. Nejnižší v roce 2016, kde přišlo pouhých15,38 procenta občanů. Obecně platí, že ke druhému kolu senátních voleb chodí mnohem méně lidí než k prvnímu.

Senátní volby 2024 >>> 

Krajské volby

Krajské volby se konají každé čtyři roky ve třinácti krajích. V Praze se tak v krajských volbách nevolí. S účastí na tom také nejsou valně. Průměrná volební účast v roce 2016 dosáhla 34,57 procenta.

Krajské volby 2024 >>>

Volby do Evropského parlamentu

Volby v Evropské unii se konají každých pět let na základě všeobecného hlasovacího práva. Poslanci Evropského parlamentu jsou tak přímo voleni od roku 1979. Současných 21 českých zástupců bylo zvoleno ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019.

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je jedna z nejhorších. Například v roce 2014 byla vůbec nejnižší, a to 18,2 procenta.

Eurovolby 2024 >>>

Volební účast podle věku

Obecně platí, že mladí lidé chodí k volbám méně. Pokud ale srovnáme účast v parlamentních volbách v roce 2017 a v roce 2021, počet mladých voličů mezi 18 a 34 lety se zvýšil.

Autor: čer, lig

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery