Stráský končí v čele šumavského parku | E15.cz

Stráský končí v čele šumavského parku

Jan Stráský
Jan Stráský
• 
ZDROJ: 7 Marek Podhora

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský dnes večer potvrdil, že skončí ve funkci. Jeho nástupcem by se měl stát dosavadní náměstek Jiří Mánek. Stráský neuvedl přesný termín, kdy by měl místo opustit, pravděpodobně se tak stane v následujících dnech.

Stráský stojí v čele parku od loňského února. Když jej ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) jmenoval do funkce, uvedl, že Stráský by měl být v čele parku zhruba 18 měsíců.

„Vím o tom, že se pan ministr Chalupa chystá v nejbližších chvílích tento krok učinit. Ale kdy to přesně bude, vám neřeknu,“ řekl Stráský k možnému odvolání. Ve čtvrtek by se však měla ve Vimperku, kde správa parku sídlí, uskutečnit tisková konference za účasti ministra.

Stráský potvrdil, že jeho nástupcem by se měl stát dosavadní náměstek parku Jiří Mánek. „Jedním z mých úkolů ve funkci bylo připravit jej na to, že národní park po mě povede,“ uvedl Stráský. Podle něj je Mánek odborník a vhodný kandidát na místo ředitele.

Ředitel parku čelí dlouhodobé kritice ekologických organizací kvůli svému loňskému rozhodnutí zahájit kácení v sumavské lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy kvůli přemnoženému kůrovci. Opřel se do něj ale i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Jestli chtějí vytěžit čtyři tisíce stromů v jedné lokalitě, no tak to bude pořádná paseka,“ řekl tehdy Lidovým novinám ministr, který studovel lesnickou školu v Mnichově.

Prezident Václav Klaus naopak zásahy podpořil. „V každém případě je naprosto nezbytné, aby člověk zasáhl. Sen o tom, že si to příroda vyřeší možná za 100 let 500 let, na to my v žádném případě nemůžeme čekat,“ řekl loni v červnu.

Další kácení navzdory odporu

Od ekologů Stráský v dubnu získal - Zlatou perlu za „nejlepší antiekologický výrok z roku 2011“ a cenu Ropák za největší protiekologický počin.

Národní park přesto před několika dny oznámil další kácení na Modravě. Oproti loňskému roku ale bude jeho rozsah menší, některé stromy budou dřevorubci odkorňovat vestoje. „Je jasné, že všechny stromy nemůžeme odkorňovat nastojato. Určitě část lokality Na Ztraceném budeme asanovat klasickou metodou, tedy kácením. Jaký to ale bude poměr - kolik stromů se bude muset pokácet a kolik odkornit nastojato, není v tuto chvíli jasné,“ řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Přes mírnější metodu letošního kácení si na něj již stěžovala Evropská komise.

Čtyřicetiletý Mánek nastoupil na místo náměstka krátce po jmenování Stráského ředitelem. Mánek však už v minulosti deset let v Národním parku Šumava pracoval. Potom na čas odešel, provozoval geneticko- biochemickou laboratoř se zaměřením na výzkum genofondu populací lesních dřevin.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video