TOP 09 chce vyšetřovat zadávání zakázek pod ministrem Prachařem | E15.cz

TOP 09 chce vyšetřovat zadávání zakázek pod ministrem Prachařem

TOP 09 chce vyšetřovat zadávání zakázek pod ministrem Prachařem
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK
čap

TOP 09 chce nechat prověřit zadávání veřejných zakázek v oblasti dopravy, navrhne kvůli tomu vznik sněmovní vyšetřovací komise. Spolu s ODS kvůli tomu požádá o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Oznámil to předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Upravil tak svůj původní návrh, podle něhož měla komise vyšetřovat činnost ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) „ve veřejném zájmu“.

Kalousek návrhem reagoval na postup poslaneckých klubů ANO a KDU-ČSL, které zablokovaly snahu TOP 09 o debatu o ministrových krocích v čele resortu dopravy ještě na nynějším zasedání dolní komory.

„Sněmovna nemůže rezignovat na svoji kontrolní úlohu a na svoji odpovědnost nepřehlížet někde totální zmatek a neschopnost řídit a organizovat resort, kterým protékají desítky miliard,“ zdůvodnil návrh Kalousek. Vznik komise je ale velmi nejistý už vzhledem k tomu, že vládní koalice má v dolní komoře většinu.

TOP 09 původně chtěla situaci na ministerstvu dopravy probrat příští úterý. Její poslanec František Laudát žádost zdůvodnil mimo jiné tím, že ministerstvo dopravy pod Prachařovým vedením prý ustoupilo od průhledného zadávání veřejných zakázek, které přiděluje firmám s neprůhledným vlastnictvím. Kritizoval také stav a způsob oprav na dálnici D1, Prachařovu personální politiku nebo přípravu zákonů.

Pod palbou poslanců

Laudát také ministrovi vyčetl, že jeho nová pravidla získávání pozemků pro stavbu dálnic vedou k aktuálnímu zastavení výkupu půdy k výstavbě komunikací. Připomenul rovněž, že ministr se minulý čtvrtek omluvil z odpoledního jednání Sněmovny, i když si poslanci na něj připravili sérii dotazů k jeho práci.

Předseda poslanců ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura se přimlouval za to, aby se debata odehrála už tuto středu. Uvedl to po námitkách šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika, že schůze Sněmovny by měla tento týden skončit, aby v příštím týdnu mohly zasednout výbory dolní komory.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek nicméně jménem poslanců své frakce a klubu lidovců v souladu s jednacím řádem dolní komory vetoval zařazení diskuse o Prachařových krocích na program stávající sněmovní schůze.

Zasedání Sněmovny bylo nakonec na hodinu přerušeno kvůli obsáhlému návrhu předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka, který chtěl změnit pořadí projednávaných zákonů a některé z nich schvalovat i ve středu odpoledne.

Autor: ČTK, čap
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!