TOP 09 navrhuje zrušení EET. Vláda zřejmě návrh odmítne | E15.cz

TOP 09 navrhuje zrušení EET. Vláda zřejmě návrh odmítne

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne návrh poslanců TOP 09 na zrušení zákona o evidenci tržeb (EET). Vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu. Opoziční TOP 09 chce zrušit EET se zdůvodněním, že nepřiměřeně zatěžuje podnikatelské prostředí. Podle vlády je to naopak účinný nástroj v boji proti daňovým únikům. Bez ohledu na vládní stanovisko dostanou předlohu k projednání poslanci.

 "Tento projekt se minul se svým cílem, který byl prezentován jako narovnání podnikatelského prostředí. Nedošlo k narovnání podnikatelského prostředí, naopak došlo k jeho pokřivení. Jediný cíl, který byl naplněn, je, že to výrazně zvýhodnilo velké firmy a řetězce proti malým obchůdkům a malým hospůdkám," řekl již dříve předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Zákon o EET prosadila přes odpor pravice v minulém volebním období koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL na popud tehdejšího ministra financí a nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO). "Vláda považuje evidenci tržeb za nástroj, díky kterému lze narovnat podnikatelské prostředí v České republice a zajistit, aby někteří podnikatelé nedisponovali neoprávněnou konkurenční výhodou spočívající v možnosti účtovat nižší cenu za své zboží nebo služby díky vyhýbání se daňové povinnosti," stojí v návrhu stanoviska.

Návrh vládního stanoviska poukazuje i na to, že vláda předložila do sněmovny novelu zákona o EET, která reaguje na loňské rozhodnutí Ústavního soudu. Soud loni v prosinci například zrušil plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů.

Vláda zřejmě nebude souhlasit ani se související předlohou TOP 09, která mění jiné zákony v důsledku návrhu na zrušení EET. Vládě se například nelíbí navrhované přeřazení stravovacích služeb z 15procentní sazby daně z přidané hodnoty do základní 21procentní sazby daně. Vláda je chce naopak v souladu se svým programovým prohlášením přesunout do druhé snížené sazby deset procent.

Zrušit EET navrhovala v současném volebním období ODS. Sněmovna letos v lednu její návrh zamítla již v prvním čtení. V červnu sněmovna zamítla ve třetím čtení návrh sedmi desítek poslanců z pětice sněmovních stran, aby se povinnost elektronické evidence tržeb vztahovala pouze na registrované plátce daně z přidané hodnoty. Vláda s tímto návrhem také nesouhlasila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video