Trh s novými byty v Praze ovládají spekulanti | e15.cz

Trh s novými byty v Praze ovládají spekulanti

dnv, hf

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nové byty se v Praze prodávají jako o život. Více než třetinu z novostaveb přitom kupují lidé, kteří v nich nechtějí bydlet. Buď je dál pronajímají, anebo jen spekulují na další růst hodnoty nemovitostí.

„Současný trh výrazně ovládají investoři,“ řekl šéf developerského holdingu Finep Tomáš Pardubický na konferenci magazínu E15 Premium. Podle Pardubického se takto prodá klidně i pětatřicet procent bytů.

Šéf realitní části skupiny Penta Petr Palička odhaduje, že číslo je ještě vyšší. Když ještě nepanovala současná realitní horečka, podíleli se investoři na celkových nákupech nového bydlení jen z patnácti procent.

3398061:normal690:true:true

Investoři ovládli trh v době, kdy je přitom v hlavním městě nových bytů nedostatek. Ročně se v Praze prodá kolem 6500 jednotek právě v novostavbách. Úřady ale za stejnou dobu povolují výrazně méně nových projektů. Nůžky mezi poptávkou a nabídkou se přitom rozevírají čím dál víc.

Výsledkem je zdražování. „Řada developerů je nadšená, protože od revoluce se byty prodávají za nejvyšší ceny, navíc se prodají i ležáky a byty s horší dispozicí,“ dodal Pardubický z Finepu Obtíže se získáním razítek pro stavby ale vedou také k tomu, že jdou developeři stavět raději do ciziny, kde je to jednodušší. Například na Slovensko nebo do Německa.

Akce se konala při příležitosti vydání dalšího čísla magazínu E15 Premium. Jeho téma tentokrát zní Jak se staví nová Praha. Nahlédněte do magazínu prostřednictvím videa níže:

Video se připravuje ...
E15 Premium. Jak se staví nová Praha

Informace, kde koupit a jak objednat další číslo E15 Premium najdete zde >>>


Autor: dnv, hf

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video