Udavačský web k EET skončí, Finanční správa ho vypne | E15.cz

Udavačský web k EET skončí, Finanční správa ho vypne

tto

Finanční správa od spuštění eviudence tržeb eviduje zhruba 2100 oznámení o nevydání účtenky.

Finanční správa nejpozději do rána vypne internetovou stránku, kam mohli lidé anonymně oznamovat, že v restauraci nebo ubytovacím zařízení nedostali účtenku z elektronické evidence tržeb (EET). Napsal to server Aktuálně.cz, kterému to řekl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předtím řekl, že uvažuje o zrušení webu.

"Web vypneme ještě dnes, nejpozději do rána," řekl Janeček.

Že Babiš přemýšlí o zrušení udavačského webu, napsal server Novinky. „Přemýšlím o tom, že tento web zrušíme. Já o tom ani nevěděl. Udělali web, který měl zásadní chybu, že byl anonymní. My nechceme vybízet lidi, aby anonymně udávaliNevěděl jsem, že vzniká, a nechci lidi podporovat v udávání nebo zneužívání EET v konkurenčním boji,“ řekl Babiš. O webu byla přitom loni publikována řada zpráv a článků, takže je prakticky vyloučené, aby ministr o webu nevěděl.

Finanční správa od spuštění EET do současnosti eviduje zhruba 2100 oznámení o nevydání účtenky. 

EET lze obejít, postihy jsou ale likvidační

Kdy přesně by web mohl být zrušen, však Babiš ještě neví. „Momentálně to řešíme s Finanční správou, která ale tento web považuje za jeden z nástrojů v boji proti daňovým únikům,“ dodal.

Nahlásit nevydanou účtenku mohou lidé od 1. prosince na portálu Finanční správy. Stačí vyplnit daňové identifikační číslo zařízení, popis provozovny, druh tržby, datum a čas, adresu a částku. Finanční správa se poté takovým udáním zabývá. Pokud oznámení vyhodnotí jako oprávněné, zahájí řízení.

Do portálu se obouvala opozice i část veřejnosti. Kritici varovali, že si lidé budou dělat naschvály nebo se budou mstít tím, že někoho udají.

Účtenková loterie začne v polovině roku 2017. Hrát se bude o auto a desítky milionů korun

„Nikdy, snad ani za komunistů, nebylo udávání jednodušší než teď, když vám na to ještě ministerstvo financí zřizuje weby. To, že současná politická reprezentace k tomuhle udavačskému tónu celou společnost nabádá, vidím jako jeden z největších problémů současného systému,“ řekl už dříve předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Po Babišově oznámení, že chce web zrušit, ho Kalousek vyzval k omluvě. "Jestli to pod tlakem veřejnosti stahuje, tak je to dobře. Ale měl by se omluvit za to, že web zavedl," uvedl Kalousek, který něvěří tomu, že by Babiš o udavačském webu nevěděl. "To pokládám za zcela dětinskou výmluvu a alibismus," dodal.

Autor: tto
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!