Úleva pro pražské hospody. Norma už nebude vyžadovat oddělené toalety | e15.cz

Úleva pro pražské hospody. Norma už nebude vyžadovat oddělené toalety

Lucie Staňková

Lucie Staňková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Vysoké nároky na řešení toalet přestanou majitelům hospod a barů přidělávat vrásky. Novela Pražských stavebních předpisů je po vzoru jiných evropských měst zbaví povinnosti mít oddělené toalety pro muže a ženy. V praxi tak ušetří několik cenných metrů čtverečních, které zejména v budovách v centru často chybějí. Novou podobu předpisu už schválila rada města. V nadcházejících týdnech se k ní mohou vyjádřit městské části i veřejnost.

„Novela Pražských stavebních předpisů (PSP) umožňuje větší flexibilitu pro majitele restaurací i kaváren. Nově již nemusejí být nutně oddělené toalety podle pohlaví. Obvyklý jev, kdy na dámské záchody stojí fronty a pánské jsou volné, už nebude standardem. Počty dané hygienickými normami samozřejmě musejí zůstat. V západním světě, například ve Švédsku či Itálii, je to již dlouhodobou normou,“ říká k úpravě PSP náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Ve Švédsku se o zrušení dělení toalet před několika lety zasadili zejména aktivisté, kteří žádali genderově neutrální označení. Dělení toalet na pánské a dámské podle nich porušovalo práva sexuálních menšin. Japonsko nebo Německo zase zavádějí toalety pro třetí pohlaví, o nichž se debatuje i v tuzemsku.

Změna pravidel v PSP nejen usnadní dispoziční řešení toalet, ale mohla by ukončit nejisté přešlapování hostů přede dveřmi některých z nich, které se majitelé restaurací rozhodli označit neotřelým, ale mnohdy i nejasným způsobem. V budoucnu si vystačí s jednotným označením písmeny WC.

Pražské stavební předpisy jsou specifické požadavky na stavby platné na území hlavního města. Po desetiletích například opět umožňují stavět v Praze domy do bloků, což řada předpisů týkajících se odstupů domů nebo oslunění do té doby znemožňovala. PSP platí od roku 2016 a věnují se řadě okruhů, mezi něž patří zeleň, parkování nebo denní osvětlení. Rozsah PSP a jejich zachování je nyní ohroženo novelou nového stavebního zákona.

 „Ministerstvo pro místní rozvoj nám původně chtělo Pražské stavební předpisy zrušit úplně, nicméně vybojovali jsme jejich zachování, a naopak spolu s ostatními městy usilujeme o to, aby i Ostrava, Brno, Liberec nebo další statutární města mohla mít městské stavební předpisy, které odpovídají jejich požadavkům na výstavbu a rozvoj,“ uvádí Hlaváček.

Rada města znění první části novelizace PSP odsouhlasila minulý týden. „Návrh Pražských stavebních předpisů jde nyní do připomínkového řízení, kde se mohou vyjádřit jak městské části, tak veřejnost,“ dodává šéf Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. Podle Hlaváčka se jedná o první z několika okruhů novelizace, v rámci níž byly upraveny i požadavky na umisťování zeleně. Další okruh by se měl týkat parkování.

Video se připravuje ...
Vítězný návrh na nový informační systém v Praze

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video