Úniky informací z bezpečnostní rady ohrožují české občany, tvrdí Fiala | E15.cz

Úniky informací z bezpečnostní rady ohrožují české občany, tvrdí Fiala

Petr Fiala
Petr Fiala
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bezpečnostní rada státu je podle předsedy ODS Petra Fialy nedůvěryhodná. Úniky citlivých informací, které se z ní dostaly do médií, podle něj do budoucna ohrožují tisíce českých občanů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) musí rychle jednat, aby se něco podobného nemohlo opakovat, napsal dnes Fiala v prohlášení. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu.

„Teroristé nyní mají informace o tom, že přestože se ministři české vlády zaštiťují tím, že s teroristy se nevyjednává, realita je zcela opačná,“ uvedl Fiala, podle něhož nyní Bezpečnostní rada státu ohrožuje životy českých občanů.

Podobně jako Fiala se vyjádřil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Pokud je to pravda, pak každý český turista v zahraničí nese na sobě cenovku pro výkupné,“ napsal. Nejhorší je ale podle Ženíška to, že jde o další únik informací. „V České republice unikají informace z Bezpečnostní rady státu, to je větší ohrožení než cokoli jiného a odpovědnost za to nese celá vláda v čele s premiérem,“ uvedl.

Místopředseda sněmovního branného výboru Alexander Černý (KSČM) věc nekomentoval, chce si ji nejprve ověřit a zjistit další údaje. „Netuším, zda to není dezinformace,“ řekl.

Ohrožující únik

Fiala pokládá únik informací za skandální. „Celou záležitost (dvojice unesených Češek) řešily vlády Jiřího Rusnoka a Bohuslava Sobotky, respektive Bezpečnostní rada státu. Díky jejich rozhodnutí byla teroristům za propuštění českých dívek vyplacena jimi požadovaná částka. Lidské životy jsou zachráněny, což je dobře. Problémem je, že díky úniku citlivých informací jsou do budoucna ohroženy tisíce českých občanů,“ je přesvědčen šéf opoziční strany.

Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video