Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal České dráhy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal České dráhy

ČTK

České dráhy dostaly od státu zhruba čtyři miliony korun navíc k vráceným pokutám, kterými firmu v minulosti chybně sankcionoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Případy se týkají dodávek vlakových souprav Railjet a pronájmu lokomotiv Taurus.

Stát musel nejdříve vrátit neoprávněně vybrané pokuty a následně i platit úroky z nich, které se v součtu vyšplhaly na téměř čtyři miliony.

ÚOHS případ komentovat nechce. "Vybírání a případné vracení pokut je zcela v kompetenci příslušného celního úřadu," uvedl pouze mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Antimonopolní úřad v minulosti uložil Českým drahám několik pokut. Nejvyšší z nich se vyšplhala na 25 milionů korun a padla za samotný nákup railjetů. Byla to vůbec největší pokuta v historii ÚOHS za veřejné zakázky.

Kraje nestíhají vybírat nové železniční dopravce. Zaplatí to cestující?

ÚOHS ale nedokázal sankci obhájit u soudů. České dráhy původně chtěly koupit 16 railjetů, pak poptávku změnily na 15 souprav s odlišnou konfigurací. Nakonec koupily od Siemensu pouze sedm vlaků zhruba za 2,7 miliardy korun. ÚOHS v minulosti tvrdil, že ČD porušily zákon, když zakázku na rekonfiguraci zadaly v jednacím řízení bez uveřejnění.

Úřad uváděl, že firma žádala zásadní změny původního plnění, takže nemohla postupovat bez soutěže. Podle drah byl ale jen rozšířen rozsah původní zakázky, a proto ji zadaly ve zjednodušeném řízení. Krajský soud v Brně se ve většině sporných částí přiklonil k argumentaci Českých drah. ÚOHS podle soudu neprokázal podstatné změny původního plnění.

Grandi Stazioni podala žalobu na České dráhy. Za ušlý zisk požaduje 1,2 miliardy korun

"Pokuta byla ČD vrácena, nicméně bez příslušenství, proti čemuž podaly ČD opravný prostředek - námitky příslušnému celnímu úřadu. Námitky byly zamítnuty, proti zamítavému rozhodnutí se ČD odvolaly a odvolací orgán zrušil rozhodnutí o nepřiznání příslušenství, které činilo 3,6 milionu korun. Tato částka byla poukázána na účet ČD," uvedl mluvčí firmy Radek Joklík.

ÚOHS následně neobhájil u soudů ani menší pokuty za pronájem lokomotiv Taurus, které soupravy Railjet tahají. V tomto případě musely České dráhy zaplatit milionovou sankci a další pokutu 1,2 milionu korun. Peníze dostaly od státu zpět s úrokem dohromady téměř 400 000 korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!