V Česku se školí 31 iráckých pilotů vrtulníků, mají bojovat proti IS | E15.cz

V Česku se školí 31 iráckých pilotů vrtulníků, mají bojovat proti IS

ČTK

V Česku se školí 31 iráckých pilotů vrtulníků. Jejich výcvik má na starosti státní podnik LOM Praha, řekl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Zástupci ministerstva obrany původně novinářům řekli, že se v Česku školí 31 pilotů, kteří budou létat na českých bitevnících L-159.

Společnost Aero Vodochody, která do Iráku přeprodá 15 strojů L-159 ze zásob české armády, ale informaci o 31 pilotech L-159 odmítlo. Prezident Aera Ladislav Šimek řekl, že rozhodně nejde o piloty L-159. Ministerstvo později původní informaci opravilo, že jsou to piloti vrtulníků.

Šimek na otázku, jak se budou budoucí iráčtí piloti bitevníků školit, poznamenal, že „výcvik pilotů L-159 je součástí kontraktu (mezi Aerem a Irákem) na dodání L-159, který nabyl účinnosti 29. června letošního roku“. Smlouva byla podepsána již loni v dubnu, její účinnost ale podle Šimka byla postupná.

Kromě pilotů se chystá také výcvik pozemního personálu, který by se o bitevníky v Iráku staral. Na jejich vycvičení budou spolupracovat armáda i Aero Vodochody. „Vidíme výhodu v tom, že touto pomocí, tímto výcvikem, s Irákem můžeme dosáhnout spolupráce,“ podotkl zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský.

780 milionů

O prodeji nepotřebných letounů L-159 do Iráku se jedná již několik let. Konkrétní obrysy dohoda začala nabírat před rokem, vláda prodej schválila letos v březnu. Za 15 strojů mělo Česko dostat 750 milionů korun, později se s Aerem Vodochody dohodlo na navýšení na 780 milionů kvůli kurzovým pohybům.

Ministr obrany Martin Stropnický dnes novinářům řekl, že ministerstvo již má od Aera na účtu 620 milionů korun. Tato částka podle něj bude stačit na to, aby si armáda u Aera nechala přestavět tři stroje ze svých zakonzerovaných zásob na dvoumístné verze. Ze sumy by ještě mělo asi 100 milionů zůstat ministerstvu.

Věc firmy

Obchod je podle ministra nyní již na Aeru Vodochody a Iráku. „My jsme v podstatě takříkajíc ze hry. Nadále je ta záležitost v rovině Aero versus Irák,“ řekl. Blízkovýchodní země, která bitevníky chce nasadit do boje proti takzvanému Islámskému státu, již prý složila peníze jako zástavu. Ministerstvo proto věří v úspěšné dokončení obchodu.

Na dodávce 15 strojů pro iráckou armádu se ministerstvo dohodlo s Aerem Vodochody na konci loňského srpna. Firma letouny koupí od armády a poté je prodá do Iráku. Takový postup vyžaduje zákon. Aero Vodochody zajistí uvedení letounů do provozuschopného stavu, jejich doplnění další výzbrojí a municí. Zabezpečí i výcvik pilotů a pozemního personálu. Kolik za transakci z Iráku dostane, firma nezveřejnila.

Prodej Američanům

Ministerstvo obrany se snaží nepotřebné letouny prodat dlouhodobě. Loni v červenci rovněž uzavřelo smlouvu, na jejímž základě Aero Vodochody prodá letadla americké firmě Draken International. Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, zároveň získali opci na dalších 14 letadel.

Česko ale může jejich množství snížit, čehož využije právě v případě prodeje Iráku. Armáda nepotřebuje 32 strojů. Za celkem 72 bitevníků v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Podle Stropnického po prodeji strojů zbude armádě jeden nepotřebný bitevník. Poznamenal, že ten by mohl skončit ve Vojenském historickém ústavu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.