Ve firmách pořád vládne opatrnost. Nabírat budou jen na sezonní práce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Ve firmách pořád vládne opatrnost. Nabírat budou jen na sezonní práce

Ve firmách pořád vládne opatrnost. Nabírat budou jen na sezonní práce
Továrna Hyundai v Nošovicích
• 
ZDROJ: Anna Vackova
Zaměstnavatelé přes ekonomické oživení budou ve třetím čtvrtletí zvyšovat počet zaměstnanců jen díky sezonním vlivům. Nabírat chce šest procent firem, naopak propouštět hodlají tři procenta. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami. Výsledek je nejlepší od třetího čtvrtletí 2011.

Podle studie Manpower až 90 procent firem nyní nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak má pro následující čtvrtletí hodnotu plus tři. Pro předchozí čtvrtletí plánovalo pracovníky propouštět pět procent firem, nabírat čtyři procenta.

„Index trhu práce je nejsilnější od třetího kvartálu 2011 a na první pohled působí velmi optimisticky. Na druhou stranu třetí čtvrtletí roku je tradičně obdobím, kdy firmy nejvíce nabírají nové zaměstnance, a při pohledu na sezonně očištěná data vidíme spíše stagnaci ve srovnání s třetími čtvrtletími v předchozích letech,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Nejoptimističtější je index pro odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody s hodnotou plus 19 procent, což je nejsilnější index v historii tohoto průzkumu v Česku. Odvětví finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům předpovídá aktivní náborové plány s indexem plus deset procent. Naopak nejslabší hodnoty vykazuje stavebnictví pokles o šest procent a doprava, skladování a komunikace - pokles o čtyři procenta. Stagnující trh práce se dá očekávat ve státní správě, zdravotnictví, vzdělávání a kultuře.

Nejvíc na Moravě

Uchazeči na Moravě mohou v dalších třech měsících očekávat nejsilnější náborové prostředí s čistým indexem trhu práce plus deset procent. Zaměstnavatelé v Praze hlásí nejistý trh práce s indexem plus jedno procento a utlumené náborové aktivity hlásí Čechy s indexem nula. V porovnání s minulým čtvrtletím Morava hlásí nárůst náborových aktivit o 11 procentních bodů. V Čechách a v Praze index mírně posílil o dva procentní body.

Výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí ukazují, že pracovní příležitosti na světových trzích práce zůstávají většinou pozitivní. Zaměstnavatelé ve 37 ze 42 sledovaných zemí a oblastí očekávají nárůst počtu pracovních sil, proti 38 ze 42 zemích v minulém čtvrtletí. Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí zaměstnavatelé v Indii, na Tchaj-wanu, Novém Zélandu, v Turecku a Singapuru. Negativní náborové prostředí hlásí jen Itálie, Belgie, Francie a Nizozemsko.

Nejvíc volných míst je v obchodu, IT a strojírenství

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!