Věci veřejné vytáhly "trumf": Zdaňme prostituci | e15.cz

Věci veřejné vytáhly "trumf": Zdaňme prostituci

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věci veřejné oprášily kontroverzní téma - zdanění prostituce. To by podle nich přišlo vhod právě nyní, kdy státu chybí finance. Poslanec VV Jiří Rusnok vyčíslil sumu, o kterou přichází státní rozpočet kvůli nezdaněné prostituci až na 10 miliard korun ročně. „Musíme využít všechny ostatní možnosti navýšení příjmů rozpočtu, než dojde k samotnému zvýšení daní pro všechny občany," uvedl Rusnok jeden z důvodů, proč je návrh na zdanění prostituce znovu aktuální.

„V době, kdy musíme šetřit každou korunu, je na čase o tomto problému začít mluvit otevřeně,“ tvrdí Rusnok. Osoby, které si vydělávají touto činností, by musely být do budoucna registrovány, platit daně, zdravotní a sociální pojištění a musely by se podrobovat pravidelným lékařským prohlídkám. Více pravomocí chtějí dát véčkaři do rukou samospráv, které by mohly určovat umístění podniků, ve kterých by byla prostituce provozována.

„Nejsme první, kdo navrhuje regulaci prostituce. V minulosti zde bylo už několik návrhů zákonů, naposledy iniciativa pražského magistrátu. Ty návrhy jsou kvalitní a jsou dobrým základem pro diskusi,“ uvedl Rusnok s tím, že věří, že se pro takto připravený návrh najde podpora napříč stranami.

Na tvorbě zákona by sepodle něj měli podílet odborníci z řad policie, odborné veřejnosti i neziskových organizací. Vycházet by se mělo i z předchozích návrhů na zákonnou úpravu prostituce.

Legalizace prostituce by podle VV zároveň vedla k jejímu zprůhlednění. Kromě ekonomického přínosu by legalizace měla dostat prostituci pod větší kontrolu a eliminovat související negativní dopady, jako jsou obchodování s lidmi nebo šíření pohlavních chorob.

„Prostituci se nepodařilo vymýtit ani komunistům, ani křesťanům a je hloupost si myslet, že se to někomu v budoucnu podaří. Snaha ji kriminalizovat je cesta, která nikam nevede. A tvářit se, že neexistuje, je strkání hlavy do písku“, tvrdí Rusnok. Zároveň však dodává: „S prostitucí se ale pojí tolik rizikových jevů, že není dále únosné, aby stát neměl žádné možnosti ji regulovat.“

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery