Veďme národní debatu o přijetí eura, vyzývá spolek Euro v Česku. Proti nové měně jsou Babiš i opozice

Centrála ECB ve Franfurtu nad Mohanem.

Centrála ECB ve Franfurtu nad Mohanem. Zdroj: Reuters

Prezident spolku Euro v Česku Michael Pascal Večeř
Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (ilustrační foto)
Premiér Andrej Babiš (ilustrační foto)
4
Fotogalerie

Ministerstvo financí loni informovalo, že Česká republika splnila téměř všechny požadavky pro přijetí eura, ke kterému se zavázala vstupem do EU. Minulý týden nová šéfka opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová apelovala na vstup Česka do eurozóny. Nejsilnější politické frakce v zemi - vládnoucí hnutí ANO a opoziční ODS - jsou ale proti jeho zavedení. Minimálně výraznější debatu na toto téma nyní požaduje inciativa Euro v Česku.

Spolek Euro v Česku chce primárně diskutovat o pozici Čechů k euru. Hlavním cílem je debata na národní úrovni na toto téma, a také to, aby se euro stalo hlavním ekonomickým tématem před dalšími volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021.

„Je potřeba říci, že některé ze zmiňovaných stran nemají v programu přijetí eura právě proto, že mají obavu z reakce své volební základny a namísto toho, aby se pokusily své voliče přesvědčit o důležitosti přijetí eura, zvolily opačnou taktiku a adaptovaly se až příliš na názor voličů,“ myslí si prezident spolku Michael Pascal Večeř. 

Ten dříve pracoval na ministerstvu pro místní rozvoj jako projektový manažer v oblasti evropských fondů, následně na Úřadu vlády a ministerstvu průmyslu a obchodu, kde je nyní vedoucím oddělení rozvojových projektů ve stavebnictví. 

Spolek, který momentálně čítá několik jednotliců a výhledově doufá v podporu širších mas, se svou osvětu snaží dělat na komunální úrovni. Před dvěma týdny oslovil šest tisíc starostů s nabídkou vzdělávacích akcí a besed s občany ve všech obcích, které projeví zájem. „Cílem je seznámit účastníky s mechanismy fungovaní eura i jeho výhodami a následně debatovat o tom, co je zajímá nebo z čeho mají obavy,“ napsal spolek starostům v otevřeném dopise.

„Postupně získáváme odpovědi. Dá se říci, že zatím kopírují rozložení dlouhodobých průzkumů v otázce přijetí eura, tedy zhruba 25 procent představitelů obcí uspořádání národní debaty v jejich obci vítá, 75 procent odmítlo. Odmítavé odpovědi mě překvapily poměrně ostrou rétorikou. Chápu, že starosta může mít osobní názor jakýkoliv, přesto by neměl upírat občanům své obce přístup k informacím a právo na diskuzi,“ říká Večeř.

V květnovém průzkumu Centra veřejného mínění bylo proti přijetí eura 75 procent dotazovaných, počet příznivců se naopak drží na dvaceti procentech. 

Nedávno na euro jako politickou kartu upozornila nově zvolená předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Jsme pro euro,“ připomněla postoj své strany.

„Prohlášení nové předsedkyně TOP 09 na mě dělá dojem pouhé politické proklamace bez věcného opodstatnění,“ uvedl v reakci premiér Andrej Babiš (ANO). Proti zavedení eura jsou dlouhodobě i sociální demokraté. 

Kromě TOP 09 má přijetí eura podporu ještě u hnutí STAN a lidovců. Z druhého tábora jsou jednoznačně proti komunisté a SPD.

Averze může podle Marka Gábriše, hlavního ekonoma ČSOB Slovensko způsobena i tím, že Češi se společné měně brání kvůli stále živým vzpomínkám na následky světové finanční krize, řekl na toto téma již dříve v rozhovoru pro E15.cz. „Odpor Čechů ke změně považuji částečně za přirozený,“ dodal.

„Lidé se bojí především zdražování a ztráty suverenity v měnové politice. Obě tyto obavy však umíme bezpečně vyvrátit a vysvětlit a při diskuzích se nám daří přesvědčovat i zapřisáhlé odpůrce,“ poznamenává Večeř.