EET: Opozice zpochybňuje mnohamiliardový výnos | e15.cz

„Vláda si čísla vycucala z prstu.“ Opozice zpochybňuje mnohamiliardový výnos EET

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Elektronická evidence tržeb slaví tři roky od svého zavedení. Od té doby přinesla do státního rozpočtu na daních a pojistných odvodech 33 miliard korun, tvrdí ministerstvo financí. Roční výnos se má se zavedením třetí a čtvrté vlny EET v příštím roce ještě zvýšit. Ministerstvo odhaduje, že za dva roky přinese až dvacet miliard korun ročně. Opozice vládní čísla zpochybňuje.

„Až na nás bude historie vzpomínat, tak si vzpomene na EET. Tak jako u ODS na kuponku,“ srovnává evidenci ke kuponové privatizaci v devadesátých letech předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Sněmovní opozice i ekonomové však berou prezentované výnosy s rezervou. „Vláda si ta čísla vycucala z prstu, vůbec se jí nepodařilo doložit, že za vyšší daňový výnos může EET a ne hospodářský růst,“ řekl pro E15 pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Já jsem zatím neviděl žádnou sofistikovanou analýzu, která by mě vedla k tomu, že bych tomu číslu mohl věřit. A připomínám, že kouzlení s čísly provází EET už od samého začátku,“ řekl pro Českou televizi poslanec ODS Jan Skopeček.

Vládní údaje nepovažuje za průkazné ani ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek. „Nevidíme na druhý břeh, tedy neumíme vyčíslit, jak by se rozpočtová situace vyvíjela bez zavedení EET. Není mi zřejmé, proč se zveřejňováním konkrétních dopadů ministerstvo na tento tenký led pouští. Jakékoliv jiné odhady bych pokládal za podobně málo věrohodné,“ uvedl.

Ministyně financí Alena Schillerová (ANO) kritiku odmítá. „Stojíme si zatím, jak počítáme výnosy, děláme to stále stejně,“ řekla. Díky evidenci podle ní došlo ke zvýšení tržeb i mezd v pohostinství. „Po zavedení EET nám vystřelily tržby v pohostinství a maloobchodu. Počet živností v hostinské činností se zvyšuje, nepotvrdil se mýtus, že budou zanikat hospody,“ uvedla Schillerová, podle které se díky vyššímu daňovému výnosu podařilo prosadit snížení daně z přidané hodnoty u vybraných služeb a zboží, například na točené pivo. Snižuje se také počet kontrol ze strany finanční správy, dodala.

Taková tvrzení však považuje Ferjenčík také za sporná. „Jednoznačně největším tahounem růstu mezd je zvyšování minimální mzdy. Stále platí, že velká část zaměstnanců v sektoru pohostinství má smluvně částky blízké minimální mzdě, a ta nyní roste. S EET to nemá mnoho společného,“ myslí si poslanec. Piráti nyní připravují ústavní stížnost, která má napadnout zavedení třetí a čtvrté vlny evidence, která se má dotknout řemeslníků, lékařů, advokátů a dalších povolání od května příštího roku.

Ostatní opoziční strany již pirátské stížnosti, která má být dokončena do konce roku, vyjádřily podporu. Nejrazantněji se vůči evidenci staví ODS. „Rozumné řešení je jen jedno: až budeme ve vládě, EET zrušíme,“ řekl předseda strany Petr Fiala.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video