Většina soudců podepíše dohodu s vládou o platech | E15.cz

Většina soudců podepíše dohodu s vládou o platech

Většina soudců podepíše dohodu s vládou o platech
Na snímku Daniela Zemanová, Josef Baxa, Helena Válková, Daniel Herman a Pavel Šámal
• 
ZDROJ: čtk

Pavel Otto

Stát patrně ušetří čtyři miliardy korun na dorovnání platů soudcům a státním zástupcům zpětně za několik let. Republiková rada Soudcovské unie podporuje dohodu s vládou, podle níž bude soudcům část platů vrácena a části se vzdají. Rozpočet to vyjde na 1,2 miliardy. Profesní sdružení však nebude bránit těm, kteří žaloby na stát nestáhnou. Naopak jim poskytne pomoc, protože je to jejich svobodná vůle.

„Odhaduji, že osmdesát až devadesát procent ze zhruba tří tisícovek soudců dohodu podepíše, i když pro mnohé z nich nebude výhodná,“ řekl deníku E15 viceprezident unie Tomáš Novosad. Předsedové jednotlivých soudů však teprve shromažďují podpisy.

Uzavření dohody označila republiková rada za kompromisní řešení, které je výrazem společenské odpovědnosti a solidarity soudců. A poděkovala třinácti stovkám z nich, kteří v uplynulých letech stát zažalovali. Podle Novosada se výrazně zasadili o to, že od začátku ledna už platy soudců neodporují principům právního státu. „Jsme přesvědčeni, že tento stav je konečný a trvalý a že platy soudců se už v budoucnu nebudou stávat předmětem politického boje a populistických snah,“ dodal.

Jeho očekávání se však zřejmě nenaplní. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se v nejbližší době obrátí na soud, aby zvrátil loňské rozhodnutí Ústavního soudu o výpočtu mzdové základny právě pro platy soudců. Ty tak od letoška stouply z 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře na trojnásobek. Podle šéfa kontrolorů Miloslava Kaly mohou platy soudců v příštích letech vzrůstat geometrickou řadou na rozdíl od platů ve veřejné i soukromé sféře včetně platů ústavních činitelů a dalších představitelů státní moci, čímž se vymknou reálným společenským měřítkům.

„Není možné zachovat stávající stav, jinak se nůžky rozevřou. Až bude mít nastupující soudce plat 200 tisíc korun a průměrný plat bude čtyřicet nebo padesát tisíc korun, situace bude neudržitelná,“ řekl koncem minulého týdne Kala.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!