Vláda nepomůže zadluženým klokánkům. Mimořádná dotace by prý nebyla fér | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vláda nepomůže zadluženým klokánkům. Mimořádná dotace by prý nebyla fér

Vláda nepomůže zadluženým klokánkům. Mimořádná dotace by prý nebyla fér
Jeden z domovů rodinné péče Klokánek
• 
ZDROJ: Petr Topic/E15

ČTK

Fond ohrožených dětí (FOD) a jeho klokánky nedostanou mimořádnou dotaci 20 milionů korun. Velmi těsným rozdílem o tom rozhodla vláda. S návrhem pomoci zadluženému fondu přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by ale nebyla mimořádná dotace fér k ostatním provozovatelům. Klokánkům hrozí kvůli dluhům fondu rušení.

Při hlasování se pro podporu dotace vyslovilo sedm ministrů, osm se jich podle dvojice členů vlády zdrželo. Ke schválení byla potřeba nadpoloviční většina hlasů členů vlády, tedy devět.

Vláda začala o mimořádné dotaci jednat na začátku prázdnin. K návrhu ministra financí se vrátila koncem července, ani tehdy ale nerozhodla. Dnes jí jako podklad sloužil i osmdesátistránkový krizový plán, který fond sepsal.

„Je to pro mě obrovské zklamání. Situace bude velmi složitá. Vláda nedávno přidala na dofinancování sociálních služeb 720 milionů, nám 20 milionů dát nechce. Peníze na podporu akce motorek, která se koná jeden víkend v roce, se najdou, peníze na děti ne,“ řekl šéf FOD Jan Vaněk. Podle něj řešení bude nyní hledat předsednictvo fondu. Fond připravuje prodej tří klokánků - v pražských Kbelích, Kroměříži a Dubí u Teplic. Celkem by za ně měl podle plánu dostat 28 milionů.

Fond dlužil v polovině srpna na sociálních odvodech, zdravotním pojištění, mzdách či u finančního úřadu celkem 22 milionů korun. Od června tak dluh snížil o pět milionů a do konce roku plánoval úspory kolem 20 milionů.

Na počátku roku fungovalo 28 klokánků a na konci roku jich podle plánů fondu zůstane 20. Děti by se měly většinou přesunout do jiných klokánků i s tetami, které se o ně starají. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel. Z 23 poboček bude v provozu sedm či osm.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!