Vláda opět odmítla kvóty pro ženy na volebních kandidátkách | E15.cz

Vláda opět odmítla kvóty pro ženy na volebních kandidátkách

S kvótámi pro ženy přišla nyní už bývalá eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová
S kvótámi pro ženy přišla nyní už bývalá eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Lisbon Council via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kabinet nepodpořil plán ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zajistit ženám dvě pětiny míst na kandidátních listinách pro volby. Návrh obsahoval Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Vláda ho schválila bez plánu na zavedení kvót. Stejně před rokem dopadla volební novela, která měla dvě pětiny míst na kandidátních listinách "podprezentovanému pohlaví" zaručit. Proti byli tehdy i dnes lidovci a ANO.

„Kvóty nejsou řešení, považuji povinné kvóty pro kandidátky či ve vedení privátních společností za špatné řešení,“ uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dienstbier novinářům řekl, že ho mrzí, že z plánu kvóty vypadly. Budou tak v materiálu jen ve formě doporučení. I tak ale podle ministra plán s úkoly do roku 2018 obsahuje dalších 35 opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. „Jsou tam i úkoly, které mají směřovat na soukromý sektor, ale v zásadě ani v jednom případě se nic nenařizuje,“ řekl Dienstbier. Počítá se i s kampaněmi, které by měly „zviditelnit ženské osobnosti“ z kultury a sportu. Měly by se uskutečnit do konce příštího roku.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v programovém prohlášení zavázal, že bude „důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů“. Zmínil mimo jiné právě podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Vláda pak přijala strategii rovných šancí, která čtyřicetiprocentní kvótu do voleb obsahovala.

Většina absolventů jsou ženy

„Ženy v současnosti tvoří 44 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva ČR. Zároveň tvoří 56 procent studujících všech vysokých škol a 61 procent jejich absolventů a absolventek. Přes výše uvedené skutečnosti zůstávají nadále výrazně podreprezentovány v rozhodovacích pozicích,“ uvedli autoři plánu.

V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. V Parlamentu připadá ženám necelá pětina křesel, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. V představenstvech firem mají 12 procent míst, ve firmách obchodovaných na burze devět procent řídicích pozic. Podle autorů tak Česko patří v EU k zemím s nejnižším podílem žen na rozhodování.

Kvóta podle autorů nemá jednu skupinu zvýhodnit, ale má zajistit rovný přístup.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video