Vláda schválila škrty v rozpočtu - ušetří 23,6 miliardy

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek Zdroj: kolaz E15

Vláda schválila zmrazení výdajů v letošním rozpočtu za 23,6 miliardy Kč. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Nečas. Ministerstvo školství bude podle něj nakonec místo původně zvažovaných 4,5 miliardy letos vázat jen 2,5 miliardy korun. Ministr školství Josef Dobeš i tak ovšem se škrty nesouhlasí a oznámil rezignaci na svoji funkci.

„Tento krok umožní udržet náš závazek, aby deficit státního rozpočtu nepřekročil 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí byl pod 3,5 procenta HDP. Proti návrhu hlasoval pan ministr Dobeš. Již před hlasování mi oznámil, že podá demisi,“ uvedl premiér.

Na obecné nutnosti zmrazení výdajů se ale již dříve shodla porada ekonomických ministrů a souhlasila i vláda. Kapitoly státního rozpočtu s výdaji do jedné miliardy korun mají mít podle návrhu ministerstva financí plošně vázány 1,5 procenta výdajů, ostatní kapitoly rozpočtu pak 3,95 procenta výdajů. Dále by měly být zmraženy výdaje na dotace na obnovitelné zdroje nebo sníženy platy ve Státním fondu dopravní infrastruktury nebo Státním zemědělském intervenčním fondu.

„Po diskuzi na vládě byla zvýhodněna jedna z velkých kapitol, a to kapitola ministerstva školství. Žádná jiná kapitola se takového privilegia nedočkala. Přes toto zvýraznění priority se kolega Dobeš rozhodl, tak jak se rozhodl,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj je snaha vlády o snižování zadlužení jasným pozitivním signálem pro trhy. „Zajišťuje nám to velmi slušný kredit při financování státního dluhu, ale i v přístupu firem ke zdrojům,“ dodal ministr.

Ministerstvo financí letos na základě posledních odhadů základních makroekonomických ukazatelů čeká nepříznivý vývoj ve státním rozpočtu. Bez úsporných opatření by jeho deficit mohl dosáhnout až 128,6 miliardy korun. Schválený rozpočet pro letošek totiž počítá se schodkem 105 miliard.

Rozpočet byl ovšem navržen v době, kdy MF očekávalo příznivější vývoj ekonomiky. Podle nejnovější lednové predikce MF očekává letos růst ekonomiky o 0,2 procenta. MF na základě těchto odhadů počítá s propadem daňových příjmů ve srovnání se schváleným návrhem o 14,2 miliardy korun a s propadem příjmů na sociálním pojištění o 9,4 miliardy korun.

Vázané výdaje nebudou moci jednotlivá ministerstva a státní organizace využít bez souhlasu vlády. Ke zmražení výdajů přistoupila nynější vláda už v létě 2010. Tehdy měla ministerstva vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy Kč zeštíhlila kapitola Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

V roce 2013 bude podle MF kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy patří například zvyšování daní, omezení růstu důchodů a rušení některých úřadů. Pro rok 2013 počítá MF se schodkem rozpočtu 100 miliard Kč a v roce 2014 s deficitem 70 miliard Kč.