Vyděrači chtějí po Česku milion eur, hrozí rozšířením eboly | E15.cz

Vyděrači chtějí po Česku milion eur, hrozí rozšířením eboly

Vyděrači chtějí po Česku milion eur, hrozí rozšířením eboly
Centrum biologické ochrany ministerstva obrany v Těchoníně
• 
ZDROJ: ČTK/Josef Vostárek

ČTK
bru

Policie vyšetřuje pokus o vydírání státu hrozbou rozšíření viru ebola na různých veřejných místech. Pachatelé zatím nejsou známi, sdělilo ministerstvo vnitra. Hlavním cílem pachatelů je vyvolání paniky, uvedl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Hrozí jim až 12 let vězení. Vyděrači požadují po státu milion eur (zhruba 27,7 milionu korun). Případem se zabývá i rozvědka.

Vyděrači už podle policie předali informaci o hrozbě některým médiím. „Snaží se tak naplnit svoji další výhružku, vyvolat mezi obyvatelstvem paniku,“ dodalo ministerstvo.

Podle instrukcí pachatelů mají být peníze odeslány ve virtuální měně bitcoin na tři různé elektronické adresy podle daného časového harmonogramu, přičemž první platba měla být provedena nejpozději do dnešních 09:00, druhá do středy stejného času a poslední po obdržení biologického materiálu na adrese, kterou stát vybere.

O hrozbě jednala vláda

„Uděláme všechno proto, abychom ochránili veřejnost,“ prohlásil Laube. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), dnes jej také projednala vláda. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou pachatelé „velmi sofistikovaní“ a používají „velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace“. Policie věc kvalifikovala nejen jako vydírání, ale také jako obecné ohrožení.

„V současné době bezpečnostní složky státu šetří pokus o vydírání ČR ze strany zatím neznámého jednotlivce nebo skupiny, a to hrozbou rozšířením viru Ebola na veřejných místech v ČR,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Výhrůžkou se zabývá také Bezpečnostní informační služba, protože jde o teroristický akt proti státu. „O případu již nějaký čas víme. Při objasňování toho, kdo za celou věcí stojí, úzce spolupracujeme s ÚOOZ, který je také režisérem celého vyšetřování. Naše zpravodajská role je v úsilí získat k případu nové detailní informace a samozřejmě odpovídat na dotazy, které směrem k nám detektivové vznášejí,“ popsal účast BIS v kauze mluvčí rozvědky Jan Šubert.

Sobotka mluví o hyenismu

Policie hrozbu vyšetřuje už několik dní, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Premiér Bohuslav Sobotka, který byl o vyšetřování průběžně informován, chování pachatelů označil za hyenismus a kriminální aktivitu. Ujistil občany, že státní složky situaci monitorují a jsou v komunikaci se zahraničím. Požádal také média, aby o situaci informovala bez skandalizačního rozměru, aby se vyděračům nevycházelo zbytečně vstříc.

Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty je šíření eboly v podmínkách České republiky málo pravděpodobné. „Získání viru, jeho transport, efektivní šíření jiným způsobem než přímým kontaktem s nemocným člověkem nebo jeho tekutinami je málo realistické. Hygienické podmínky v České republice, klimatické podmínky, úroveň práce epidemiologů i úroveň zdravotnických zařízení v podstatě vylučují masivní šíření eboly u nás. Na izolované případy jsme připraveni,“ řekl.

Za vysoce nepravděpodobné označil šíření eboly v Česku i předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Bioteroristé by podle něj museli mít infekční materiál, tedy krev či jinou tělní tekutinu mrtvého či člověka zasaženého ebolou. V oblasti epidemie by ji získat mohli, zřejmě by stříkačku s infekční tekutinou mohli i přepravit v kufru do Česka, při šíření by ale smrtící nákaza hrozila i jim.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených. Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo již více než 10 tisíc lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla. Mezi nejvíce postižené země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie. Cestující z těchto tří států procházejí na českých letištích zdravotnickou kontrolou s měřením teploty. S izolací se počítá jen u těch, kteří by měli jakékoli zdravotní obtíže, jež by mohly ukazovat na ebolu.

Vydírání se objevilo i v minulosti

Vydírání státu šířením nemoci či otravou obyvatel se typicky dopouštějí buď lidé toužící po penězích nebo trpící duševní chorobou. V roce 2003 například policie zaznamenala telefonát od muže, který hrozil, že pokud nedostane půl milionu korun, vylije do vodní nádrže v Praze několik litrů cyankáli.

V témže roce chtěl pražskou vodu otrávit kyanidem a rtutí i důchodce, který požadoval dvě plechovky plné dvoutisícových bankovek. O rok později rozesílal muž trpící paranoiou výhrůžky biochemickým útokem v nemocnicích. V roce 2009 pak vyhrožoval opilý pachatel, že otráví sarinem vodu v Plzni, a žádal pět milionů korun.

Autor: ČTK, bru
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud