Výroba aut v Česku rychle roste, půlmilionová meta takto brzy ještě nepadla. Brzdí ale elektromobily

Výroba osobních aut v Česku za první čtyři měsíce vzrostla meziročně o 14,4 procenta na rekordních 531 355 vozů. Půlmilionovou hranici tak automobilky překonaly o měsíc dříve, než loni. Téměř 24procentní meziroční nárůst zaznamenala produkce v dubnu, ve kterém bylo vyrobeno 137 tisíc osobních vozů. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

Produkce elektrických vozidel proti loňsku klesla o 29 procent na 39 600 vozů. Z toho bylo 29 026 elektromobilů a 10 574 plug-in hybridů.

Dosud nejrychlejší pokoření hranice půlmilionu vyrobených vozidel a kontinuální růst výroby napříč všemi kategoriemi vozidel podle výkonného ředitele sdružení Zdeňka Petzla znamená návrat na předkrizové výrobní hodnoty.

„K výsledkům přispěl i pozitivní vývoj registrací vozidel na evropském trhu, který zaznamenal celkový meziroční růst o 6,6 procenta, včetně dubnového oživení trhu elektrických vozidel o 14,8 procenta. Zejména s ohledem na volatilitu trhu s elektromobily nyní bedlivě sledujeme další vývoj napjatých globálních obchodních vztahů a chystanou reakci ze strany Evropské komise v podobě možného zvýšení dovozních cel na čínské elektromobily,“ dodal Petzl.

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto vyrobila v prvních čtyřech měsících ve svých tuzemských závodech 330 tisíc aut, což je nárůst o 11,2 procenta. Elektrických vozů vyprodukovala necelých 21 tisíc, tedy 6,3 procenta z celkové produkce značky. Z toho bylo 17 tisíc elektromobilů.

V nošovickém závodě automobilky Hyundai se produkce zvýšila o 2,3 procenta na 117 tisíc vozidel. Z celkového počtu mělo 12 tisíc vozů čistě elektrický a sedm tisíc plug-in hybridní pohon. Celkově tak elektrické vozy tvořily téměř 16,2 procenta produkce. V kolínské Toyotě výroba stoupla o 58,4 procenta na 84 tisíc automobilů. Téměř polovinu produkce představovaly hybridní vozy Yaris HEV.

Výroba autobusů se do dubna zvýšila o 100 na 1507 vozidel. Ve vysokomýtském Iveco CR bylo vyrobeno 1375 autobusů, tedy o 5,5 procenta více než ve stejném období loňského roku. SOR Libchavy zvýšil produkci o 19 procent na 118 vozidel. Zbytek připadá na výrobce minibusů KHMC.

Také tradiční výrobce motocyklů Jawa Moto zaznamenal růst výroby, a to o 15,8 procenta na 308 motocyklů.