Vyvoleným ve vědě platí stát statisíce | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Vyvoleným ve vědě platí stát statisíce

Pavel Otto

Pavel Otto

Nadstandardně vysoké příjmy nepobírají od státu jen vyvolení úředníci nebo politici v orgánech státních a polostátních firem, ale i někteří manažeři vědeckých institucí. A nejen těch stávajících. Vydělat mohou i na projektech, které se teprve připravují. Jedním z nich je Biotechnologické a biomedicínské centrum (BIOCEV).

Podle zdrojů deníku E15 z akademických kruhů se měsíční mzda manažera projektu Jana Zemánka pohybuje od 250 do 300 tisíc korun. To výrazně přesahuje i platy předsedy vlády nebo šéfů parlamentních komor. „Do Zemánkových příjmů jsou započteny odměny, cestovné a další položky,“ upřesnil nejmenovaný akademik.

Když redakce deníku E15 chtěla informace ověřit, narazila na odpor vedení BIOCEV i jemu nadřízeného Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Přestože jeho šéf Václav Hořejší přiznal, že Zemánkův měsíční výdělek „skutečně značně nadstandardní je“, konkretizovat ho s odkazem na ochranu osobních údajů odmítl. „Bylo by to možné pouze v případě, kdyby s tím dotyčný souhlasil,“ vysvětlil. Zemánek byl proti. „Srovnávejte platy krizových manažerů projektů financovaných z nadnárodních zdrojů, nikoli plat jednoho takového manažera s platy státních úředníků v jednom ze států EU,“ vzkázal.

Deník E15 neuspěl u Hořejšího ani s dotazem na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. „Pozice pana Zemánka je subalterní, má pod sebou pouze čtyři podřízené. Žádná významná rozhodnutí samostatně neprovádí a už vůbec ne v souvislosti s nakládáním s veřejnými prostředky,“ odůvodnil ředitel Ústavu molekulární genetiky své stanovisko.

Ze zákona musí takzvaný povinný subjekt poskytnout údaje o osobě, jež je placena z veřejných zdrojů, což Zemánek jako manažer BIOCEV, jehož celkový rozpočet je přes 2,3 miliardy korun, je.

Podle ministerstva školství, pod něž ústavy spadají, je průměrná hrubá mzda vědce působícího v Praze asi 50 tisíc korun, ředitelé či náměstci těchto institucí berou až 80 tisíc.

Výjimkou jsou špičkoví zahraniční vědci, kteří mají působit právě v centrech, jako je ELI, CEITEC nebo BIOCEV. Ti jsou však odměňovaní z bruselských dotací. Jejich platy v eurech se mají v přepočtu pohybovat od 100 do 150 tisíc korun měsíčně.

BIOCEV postaví zlínské firmy
Biotechnologické a biomedicínské centrum ve Vestci u Prahy vybuduje za zhruba tři čtvrtě miliardy korun sdružení dvou zlínských firem – Zlínstav a Pozimos, které v srpnu vyhrálo tendr. Stavba začne na podzim, dokončena má být na jaře 2015.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!