VZP: Protonové centrum si vzalo za rukojmí dívku s rakovinou. Šroubuje cenu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

VZP: Protonové centrum si vzalo za rukojmí dívku s rakovinou. Šroubuje cenu

VZP: Protonové centrum si vzalo za rukojmí dívku s rakovinou. Šroubuje cenu
Pražské Protonové centrum
• 
ZDROJ: Protonove centrum

try, ČTK

Dlouholetý spor mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a pražským protonovým centrem o smlouvu se vyostřil. Mluvčí VZP Oldřich Tichý informoval, že dnes měla do centra nastoupit na ozařování desetiletá dívka s nádorem na mozku, neboť léčbu protony doporučili jako nezbytnou odborníci. Centrum podle Tichého ale chce za ozařování dvakrát tolik peněz, než si účtovalo ještě před pár měsíci. Aby se léčení neodkládalo, VZP částku uhradí a pak začne situaci řešit, aby se už neopakovala.

„Dítě má sloužit jako rukojmí - majitelé centra odmítají s léčbou začít, dokud nebudou mít peníze na účtech. Přestože jde ze strany soukromého protonového centra o bezprecedentní postup, ředitel VZP Zdeněk Kabátek dnes rozhodl, že zdraví klientky je nejdůležitější a že pojišťovna více než 1,8 milionu za její ozařování předem uhradí. Až sekundárně bude VZP řešit, aby se něco takového už neopakovalo,“ uvedl Tichý.

Nemocná školačka podstoupila operaci mozkového nádoru ve Fakultní nemocnici Motol. Lékaři z komplexního centra léčbu protony doporučili jako jedinou možnou a VZP ji uhradí, i když dosud není v seznamu výkonů, podle něhož pojišťovny platí za léčení.

Pacientka musí současně prodělávat chemoterapii, s ozařováním je nutné začít co nejdříve a potřeba bude i návazná péče neurologa, fyzioterapeuta a ergoterapeuta. VZP se rozhodla vyslat dívku k léčení právě do pražského centra, s nímž nemá smlouvu. V době, kdy centrum mělo naději, že soud rozhodne v jeho prospěch o platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, již v roce 2006 podepsal tehdejší nucený správce VZP, účtovalo VZP za jedno záření 26 tisíc korun.

Dvojnásobná platba

Loni na podzim, když spor o platnost dokumentu centrum prohrálo, zvýšilo cenu za jedno záření na 39 tisíc korun. Nyní pacientce, o jejíž léčbu VZP minulý týden požádala, účtuje za jedno záření 55 tisíc korun. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí centra Ivy Taťounové účtuje centrum VZP částku za ozáření jako nesmluvnímu partnerovi.

Tichý zdůraznil, že VZP hospodaří s veřejnými prostředky a nemůže si dovolit opakovaně platit dvojnásobek ceny za služby, které jí jiné zařízení v širším regionu je schopno a ochotno poskytovat za polovinu.

VZP proto důrazně žádá zástupce Protonového centra, aby přestalo brát klienty jako rukojmí, upustilo od nátlakových praktik a přestalo pro klienty pojišťovny nesmyslně zvyšovat ceny.

Protonové centrum řitom už prohrálo s VZP jeden soudní spor, ve kterém se dožadovalo toho, aby mu VZP posílala ročně 1600 pacientů a platila za ně 1 miliardu, to vše po příštích patnáct let.

„Taková představa je ovšem zcela nereálná – podle odborníků potřebují v Česku protonovou terapii nanejvýš jednotky stovek nemocných ročně. U VZP je přitom registrováno jen asi 60 procent všech pojištěnců,“ zdůraznil Tichý.

S Protonovým centrem v Praze je pak VZP podle mluvčíhopřipravena jednat o smlouvě, která bude přijatelná pro obě strany. Její návrh měli zástupci centra předložit už před deseti týdny. „Doposud se tak nestalo,“ podotkl mluvčí.

Autor: try, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!