Začalo druhé kolo voleb do Senátu, koalici jde o udržení převahy | E15.cz

Začalo druhé kolo voleb do Senátu, koalici jde o udržení převahy

voby 2014
voby 2014
• 
ZDROJ: ctk

Jana Havligerová, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úderem 14. hodiny odstartovalo druhé kolo senátních voleb. To ukáže, čí zástupci zasednou v horní komoře, obměňuje se její třetina. Voliči také rozhodnou, zda Senát dál bude pod kontrolou vládních stran. Mají přitom téměř stoprocentní jistotu, že ano. Možné ale je, že ubude matadorů z ČSSD, některé nahradí nováčci z hnutí ANO. Přesto mají socialisté nejvíc šancí.

Do druhého kola volby postoupilo 19 kandidátů sociální demokracie, ne všude však jsou favority. Uchazeči z Babišova hnutí postupují v devíti obvodech. Stranám vládní koalice stačí k udržení převahy v Senátu zisk 14 křesel z 27 nově obsazovaných.

Posílit by v Senátu mohla také ODS, občanští demokraté obhajují tři místa, do druhého kola postoupilo sedm nominantů strany. Dohromady šest křesel by mohly získat TOP 09 a STAN spolu se Starosty pro Liberecký kraj.

První kolo senátních voleb jasně vyhrála ČSSD, druhou nejúspěšnější stranou jsou lidovci, které následuje hnutí ANO. Sociální demokracie dominovala také senátním volbám před šesti lety. Tehdy získala 23 mandátů z 27, a v horní komoře tak držela 41 křesel z 81.

Úspěch by nyní neměl uniknout například nestraníkovi na kandidátce ČSSD, senátorovi Miroslavu Antlovi. Toho v prvním kole volilo 16 799 lidí, tedy 41,1 procenta voličů na Rychnovsku. Na Trutnovsku by mohl za ANO bodovat šéf firmy Juta Jiří Hlavatý.

Senátní volbyAutor: E15

Dobře si na Pelhřimovsku vedl dosavadní šéf horní komory parlamentu, sociální demokrat Milan Štěch, s velkým náskokem jde do víkendového klání i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Ten senátorský post obhajuje v Kladně. Dobrého výsledku dosáhla i ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová (ANO) v Praze.

Senátní volbyAutor: E15

Ustavující schůze Senátu v novém složení se pravděpodobně uskuteční 12. listopadu, jeden z prvních návrhů, o němž mají nováčci rozhodovat, je ten, který předložil prezident republiky – jmenování Davida Uhlíře ústavním soudcem. Dosavadní senátory čeká ještě jedna schůze a její program bude nabitý. Hlasovat by měli například o změnách daně z přidané hodnoty nebo doprovodných normách ke služebnímu zákonu.

Senátní volbyAutor: E15
Senátní volbyAutor: E15
Senátní volbyAutor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video