Zapomeňte na 12,5 miliardy. Brusel Česku neproplatí část dotací | E15.cz

Zapomeňte na 12,5 miliardy. Brusel Česku neproplatí část dotací

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Evropská komise dnes navrhla, že Česku letos neproplatí z unijních fondů pro programy Doprava a Životní prostředí 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Důvodem jsou nedostatky a chyby týkající se správy a kontroly čerpání unijních peněz. Oznámila to mluvčí EK Shirin Wheelerová.

Navrhované rozhodnutí, které bylo podle diplomatických zdrojů s českou stranou předjednáno, bude mít zřejmě přímé dopady na deficit letošního státního rozpočtu. Znamená totiž, že z unie do Česka nepřitečou peníze, které už byly z rozpočtu žadatelům o konkrétní projekty vyplaceny.

Neznamená to však, že o tyto prostředky Česko musí přijít. Budou moci být použity na jiné projekty v příštím roce. „Po pravdě řečeno jsem se obával větších ztrát,“ řekl k tomu dnes šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg během schůzky s kolegy v Lucemburku. „Že o něco přijdeme potom, co se u nás dělo, to bylo jasné,“ doplnil.

Další „korekce“ ze strany Bruselu by mohly přijít v příštích měsících. V listopadu a prosinci by komise měla rozhodnout o penězích z dalších problémových programů, a to konkrétně Severozápad a Střední Čechy.

„Tyto peníze zůstanou v programu a mohou být znovu použity pro alternativní/nové projekty nezasažené zjištěnými nedostatky,“ píše se v prohlášení komise.

Brusel připomněl, že nedostatky experti zaznamenali v celkovém managementu a kontrolních systémem u Evropského fondu regionálního rozvoje i u Fondu soudržnosti, z nichž do členských zemí proudí miliardy eur na nejrůznější projekty. Brusel kvůli tomu v březnu zablokoval proplácení peněz a požadoval změny systému. V létě se situaci českým úřadům podařilo zčásti napravit a u některých programů bylo proplácení peněz obnoveno, nikoli však u všech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.