Zastavárny a bazary dál podvádí, kontrolou jich neprošla většina | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zastavárny a bazary dál podvádí, kontrolou jich neprošla většina

Zastavárny a bazary dál podvádí, kontrolou jich neprošla většina
Zastavárna
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Většina provozovatelů zastaváren a bazarů porušuje zákon, který jim mimo jiné ukládá identifikovat klienta nebo zakazuje nákup a prodej zboží v noci. Z 93 kontrol, které v prvním čtvrtletí provedla Česká obchodní inspekce (ČOI) byl zákon porušen v 58 procentech. V osmi případech provozovatelé bazarů neprovedli identifikaci klienta. 

„ČOI pravidelně monitoruje činnost bazarů a zastaváren a zjišťuje, že se situace v oblasti omezení provozu v nočních hodinách značně zlepšila. Přesto však dále dochází k porušování zákona o ochraně spotřebitele, kdy prodejci řádně neinformují spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace,“ uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

V 25 případech zastavárníci porušili povinnost vyznačit v dokladu o zakoupení výrobku informaci o tom, že jde o výrobek použitý nebo s vadou. Ve 20 případech nedodrželi povinnost řádně informovat spotřebitele o uplatnění práva na reklamaci a v devíti případech prodávající nevydali doklady o zakoupení výrobků nebo služeb, ačkoli si o něj spotřebitel požádal.

Inspekce pravomocně uložila 61 pokut v celkové hodnotě 137 tisíc korun, zakázala také prodej 42 výrobků, které nesplňovaly požadavky právních předpisů.

Za pozdní naúčtování desetikorun pokuta ve výši desetitisíců. Trafikant si stěžuje na EET
Milionové pokuty pro e-shopy. ČOI zjistila pochybení u téměř 90 procent online obchodů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!