Zastavárny a bazary dál podvádí, kontrolou jich neprošla většina | e15.cz

Zastavárny a bazary dál podvádí, kontrolou jich neprošla většina

Zastavárna
Zastavárna
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Většina provozovatelů zastaváren a bazarů porušuje zákon, který jim mimo jiné ukládá identifikovat klienta nebo zakazuje nákup a prodej zboží v noci. Z 93 kontrol, které v prvním čtvrtletí provedla Česká obchodní inspekce (ČOI) byl zákon porušen v 58 procentech. V osmi případech provozovatelé bazarů neprovedli identifikaci klienta. 

„ČOI pravidelně monitoruje činnost bazarů a zastaváren a zjišťuje, že se situace v oblasti omezení provozu v nočních hodinách značně zlepšila. Přesto však dále dochází k porušování zákona o ochraně spotřebitele, kdy prodejci řádně neinformují spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace,“ uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

V 25 případech zastavárníci porušili povinnost vyznačit v dokladu o zakoupení výrobku informaci o tom, že jde o výrobek použitý nebo s vadou. Ve 20 případech nedodrželi povinnost řádně informovat spotřebitele o uplatnění práva na reklamaci a v devíti případech prodávající nevydali doklady o zakoupení výrobků nebo služeb, ačkoli si o něj spotřebitel požádal.

Inspekce pravomocně uložila 61 pokut v celkové hodnotě 137 tisíc korun, zakázala také prodej 42 výrobků, které nesplňovaly požadavky právních předpisů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video