Zastupitelé v Budějovicích odvolali primátora z ANO. Na podnět ČSSD | E15.cz

Zastupitelé v Budějovicích odvolali primátora z ANO. Na podnět ČSSD

Odvolaný primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda z ANO (uprostřed). Vlevo je jeho předchůdce Juraj Thoma, vpravo náměstek Tomáš Bouzek
Odvolaný primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda z ANO (uprostřed). Vlevo je jeho předchůdce Juraj Thoma, vpravo náměstek Tomáš Bouzek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Českobudějovičtí zastupitelé na podnět opoziční ČSSD odvolali primátora Jiřího Svobodu (ANO). Ze 44 přítomných se pro jeho odvolání vyslovilo 23 zastupitelů. Stejným poměrem hlasů následně odvolali i náměstky Iva Moravce (OPB), Františka Konečného (ANO) a Tomáše Bouzka (TOP 09). Koaliční zastupitelé ANO, OPB, TOP 09 a KDU-ČSL sál před tajným hlasováním opustili. Opozice ale získala potřebnou většinu. Koalice nejspíš končí, podle některých zastupitelů z jiných stran není dlouhodobě stabilní.

„Myslím, že je předčasné mluvit o konci koalice, samozřejmě budou následovat jednání, koaliční smlouva se musí vypovědět, aby mohla skončit. Budeme jednat,“ řekl Svoboda ČTK.

Jde o druhého primátora za hnutí ANO, jehož v rozmezí několika dnů zastupitelé odvolali. V Ústí nad Labem ale šlo o i rozkol v hnutí, protože odvolaného Josefa Zikmunda vzápětí vystřídala Věra Nechybová zvolená rovněž za ANO. Vedení hnutí v neděli zrušilo ústeckou oblastní organizaci.

Křehká většina

Krize koalice ANO, OPB, TOP-09 a KDU-ČSL v Českých Budějovicích začala odvoláním radního Pavla Matouška (ANO) 8. června. Při hlasování se tehdy projevila křehká většina koalice. Dnes ji opozice využila k odvolání radních a pravděpodobnému konci vládnoucí koalice.

Všichni čtyři radní se v rozpravě před hlasováním marně domáhali, aby jim opozice sdělila důvody odvolání. Podle primátora Svobody byly ryze politické, odrážející momentální stav sil v zastupitelstvu. Problémy má především hnutí ANO, které od voleb ztratilo tři hlasy z dvanácti. Jeden člen odešel z TOP 09.

Nový půdorys koalice

Politické důvody odvolání vybraných čtyřech radních z 11 potvrdil nepřímo i zastupitel Petr Podhola (ČSSD), který návrh za opozici přednesl. „Tato koalice není dlouhodobě příliš stabilní. Myslím, že se otvírá cesta pro potenciální možnost diskusí o novém půdorysu koalice,“ dodal. Konkrétní důvody odvolání čtyř vybraných radních neuvedl, podle něj teď začne diskuse o novém uspořádání.

Primátor Svoboda před hlasováním apeloval na zastupitele, aby zvážili dopady své volby. Město se ocitne bez primátora, prvního náměstka, nikdo například nebude řídit krizový štáb.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice (OPB) osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech. Čtyřkoalice, kterou se dlouho nedařilo vytvořit, měla původně v zastupitelstvu 27 hlasů.

Z klubu ANO hned po volbách vystoupila Eliška Richtrová, nedávno byl z klubu TOP 09 vyloučen někdejší radní Kamil Calta. Z dnešního jednání se omluvil Václav Fál (OPB) a s opozicí hlasoval nedávno odvolaný náměstek Matoušek (ANO). Také Eva Hajerová, která vystoupila z klubu ČSSD, tentokrát koalici nepodržela.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video