Zbrojař Strnad dodá Nigérii tanky pro boj s Boko Haram | E15.cz

Zbrojař Strnad dodá Nigérii tanky pro boj s Boko Haram

Zbrojař Strnad dodá Nigérii tanky pro boj s Boko Haram
T-72 M1
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Foti Flickr

ČTK

Česká firma Excalibur Group zbrojaře Jaroslava Strnada dodá nigerijské armádě tanky pro boj s radikálními islamisty z hnutí Boko Haram. Píše to deník Dnes. Kromě tanků odletí z ostravského letiště i transportéry a raketomety, celkem 16 vozidel. Boko Haram ovládá část Nigérie. Při násilnostech připisovaných hnutí zemřelo už kolem 13 tisíc lidí.

Mluvčí Excalibur Group Andrej Čírtek řekl deníku pouze, že firma dodá modernizované tanky T-72 M1, bojová vozidla pěchoty a raketomety do Afriky. Cílovou zemi uvést nechtěl, ale prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek potvrdil, že zakázka míří do Nigérie.

První část dodávky bude přepravena v nejbližších dnech obřím letounem Antonov An-225 Mrija z ostravského letiště, kam letadlo dorazilo v pondělí. Pro zbytek vozidel se Mrija vrátí ještě dvakrát. Podle informací na specializovaných webech pravděpodobně celková cena zakázky dosáhne asi 197 milionů korun, píše deník.

Hnutí sunnitských radikálů Boko Haram bojuje od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požaduje zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Jen loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí. Za pět let přišlo o život už kolem 13 tisíc lidí a podle statistik OSN bylo Kvůli Boko Haram nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!