Zeman: EU musí deportovat část migrantů, jsou mezi nimi džihádisté | E15.cz

Zeman: EU musí deportovat část migrantů, jsou mezi nimi džihádisté

Miloš Zeman, Robert Fico
Miloš Zeman, Robert Fico
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řešením migrační krize v Evropské unii podle českého prezidenta Miloše Zemana spočívá v deportaci ekonomických uprchlíků, jakož i náboženských fanatiků z řad migrantů. Muslimské migranty hlava českého státu na bratislavské mezinárodní konferenci o sociální demokracii nepřímo označila za osoby, které nejsou s to přizpůsobit se evropské kultuře a mezi nimiž jsou džihádisté, jež by mohli připravovat teroristické útoky.

„Jediným způsobem řešení migrační krize je deportace ekonomických migrantů a těch, kdo hlásají náboženské násilí, náboženskou nenávist, krátce řečeno, připravují teroristické akce… Nebudeme si nalhávat, že mezi migranty nejsou i džihádisté, kteří mohou vytvořit takzvané spící buňky připravující obdobné teroristické akce, jako byly nedávno v Paříži,“ řekl Zeman na konferenci na téma sociální demokracie v 21. století.

Český prezident uvedl, že sociální demokracie by měla stát za hodnotami tradiční evropské kultury, a nepřímo také kritizoval islám. „Sociální demokracie by měla chránit národní zájmy, měla by chránit historické kořeny nejenom své vlastní, ale i evropské kultury, a uvědomit si, že tato kultura je neslučitelná s kulturou nenávisti vůči nevěřícím a s kulturou založenou na snaze podrobit si tyto nevěřící a udělat z nich své otroky,“ řekl Zeman.

Zeman: Jediným způsobem řešení migrační krize je deportace ekonomických migrantů a těch, kdo hlásají náboženské násilí, náboženskou nenávist

Nepřímo kritizoval také muslimské migranty. „U slova migrace zapomínáme na jedno adjektivum, a to je islámská migrace. Islámská migrace není integrovatelná a není asimilovatelná do evropské kultury,“ uvedl Zeman v projevu na konferenci. Odůvodnil to tím, že islámská civilizace odpírá ženám přístup ke vzdělání a k veřejným funkcím a že svědectví muslimské ženy před soudem má poloviční hodnotu než svědectví muže. Zmínil se zároveň o početné komunitě Vietnamců a Ukrajinců v Česku, kteří se podle něj naopak dokázali integrovat do společnosti.

Zeman kritizoval EU za její postup v migrační krizi. „Evropská unie selhala na celé čáře v řešení migrační krize. Když migrační vlna přišla, ztrácela čas nekonečnými žvásty, kterými vznešeně říkala diskuze. Žvásty o tom, že migranty bychom měli vítat, protože máme nedostatek pracovní síly,“ řekl Zeman a podotkl, že průměrná nezaměstnanost v EU činí 11 procent.

Fico: Pro EU může být rokem 2016 zlomovým rokem. Otázkou přežití se stává ochrana vnějších hranic

Na rizika v souvislosti s migrační krizi upozornil také slovenský premiér Robert Fico, který rovněž vystoupil na dnešní konferenci. „Pro EU může být rokem 2016 zlomovým rokem. Otázkou přežití se stává ochrana vnějších hranic,“ prohlásil Fico. Varoval před ekonomickými a politickými důsledky, pokud členské země schengenského prostoru začnou uzavírat své vlastní hranice s okolními státy. „Zavřené hranice jsou i symbolickým varováním před politickými důsledky, mohly by znamenat zničení evropského projektu,“ uvedl.

Zeman, Fico a šéf Rakouského odborového svazu Erich Foglar na konferenci hovořili také o postavení sociální demokracie a o sociálním státě. Český prezident v této souvislosti dal za příklad skandinávské země. „Skandinávský model sociálního státu jasně dokazuje, že vysoká míra zdanění není překážkou ekonomické úspěšnosti. Naopak vede k tomu, co je základní sociálnědemokratická hodnota, a to sociální soudržnost. Právě tímto přerozdělováním přes daňové kanály odstraňujeme nadměrnou polarizaci společnosti, nadměrné a ne zcela zasloužené diference mezi jednotlivými sociálními skupinami,“ řekl Zeman.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video