Zeman: Konflikt na Ukrajině je občanskou válkou, ne ruskou invazí | E15.cz

Zeman: Konflikt na Ukrajině je občanskou válkou, ne ruskou invazí

Prezident Zeman se šéfem NATO Rasmussenem
Prezident Zeman se šéfem NATO Rasmussenem
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konflikt na Ukrajině je podle prezidenta Miloše Zemana občanskou válkou, nikoliv ruskou invazí. Věří prý ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, že na Ukrajině ruští vojáci nejsou. Prezident, jehož postoj je v rozporu s názorem většiny západních představitelů, to ve středu řekl Frekvenci 1.

„Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především ji potřeba pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Samozřejmě, že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel,“ uvedl Zeman v pořadu Pressklub, který se bude vysílat v neděli.

„Beru vážně prohlášení ministra Lavrova, který jasně řekl, že tam ruští vojáci nejsou. Je komické říkat, že tam ruští vojáci sice jsou, ale jsou na dovolené,“ řekl prezident Zeman. Podle něj nebyla tvrzení o účasti Rusů na bojích v Ukrajině nijak prokázána. Miloš Zeman dále kritizoval samotnou Ukrajinu. „Ukrajina si za své problémy může sama. Ničí si svůj průmyslný potenciál a sází bariéry mezi rusky a ukrajinsky mluvící občany,“ uvedl Zeman v rozhovoru.

Jeho slova jsou v rozporu s vyjádřením vedení NATO, premiéra Bohuslava Sobotky nebo ministra obrany Martina Stropnického, podle jehož informací na východě Ukrajiny bojuje kolem pěti tisíc ruských vojáků.

Postoj Zemana, který se podobně vyjádřil i na summitu NATO ve Walesu, ve čtvrtek nepřímo kritizoval například švédský ministr zahraničí Carl Bildt. „Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich,“ navrhl Bildt před novináři na adresu českého prezidenta. Zeman také prohlásil, že bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny.

V rozhovoru na Frekvenci 1 český prezident poznamenal, že při okupaci Československa v roce 1968 zemi v prvním sledu obsadilo 150 tisíc ruských vojáků. To je podle něj invazní armáda. „Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou,“ uvedl také. Přítomnost ruských vojáků Lavrov dlouho popíral i na Krymu, který nakonec Moskva obsadila.

Obecně sankce odmítá

Zeman také zopakoval své stanovisko ke zpřísnění sankcí vůči Rusku. Nutné jsou podle něj v případě, že skutečně došlo k ruské invazi, jinak nikoliv. Obecně přitom hlava státu sankce jako cestu k řešení konfliktů odmítá. V souvislosti s Ukrajinou v minulosti naopak Zeman prosazoval například co nejčastější výměnu podnikatelů, turistů, studentů a změnu systému zevnitř demokratickými a právními prostředky.

V rozhovoru prezident také vyjádřil lítost nad tím, že si Ukrajina sama ničí svůj průmyslový potenciál a vytváří hluboké příkopy mezi ruskojazyčným a ukrajinskojazyčným obyvatelstvem. Má také obavu, že se šrámy po konfliktu budou zahlazovat desítky let. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že nástup islámského státu v Sýrii a Iráku je přinejmenším stejně velké nebezpečí jako ruské imperiální ambice. O hrozbě islámské rozpínavosti se prý snaží přesvědčit i ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Dnes na Zemanovy výroky kriticky reagoval i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Naprosto nechápu, co pan prezident Zeman na summitu NATO jako představitel členské země vůbec dělá, když věří víc ministru Lavrovovi nežli informacím aliance,“ uvedl. Za výroky prezidenta se stydí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.