Zeman požehnal nové vládě: Nenechte se otrávit hlupáky | e15.cz

Zeman požehnal nové vládě: Nenechte se otrávit hlupáky

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 10. čerevnce v Praze ministrem financí Jana Fischera (vlevo). Fischer bude zároveň místopředsedou vlády.
Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 10. čerevnce v Praze ministrem financí Jana Fischera (vlevo). Fischer bude zároveň místopředsedou vlády.
• 

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všichni jedním autobusem, tak přijeli budoucí ministři úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka za prezidentem Milošem Zemanem, aby složili slib. Zeman na Pražském hradě označil nové ministry za odborníky, kteří mohou hned začít pracovat. Zdůraznil, že jedním z jejích úkolů bude zabránit politickým tlakům při nynějším vyšetřování kauz, které vedly k pádu předchozí koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Zároveň ministrům popřál, aby se nenechali otrávit hlupáky

Sněmovně navzdory prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu premiéra Jiřího Rusnoka. Sami ministři však nevědí, jak dlouho bude jejich úřednický kabinet vlastně zemi řídit. Někteří počítají s čtyřměsíční misí, jiní předpokládají, že vláda přežije do řádných voleb v květnu příštího roku.

Jmenování ministrů se účastnila i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), ale odešla před slavnostním přípitkem. V ČT poté uvedla, že by podle ní nebylo správné, aby se s ministry poplácávala, když očekává, že vládě nebude vyslovena důvěru. Němcová považuje vládu za toxickou.

Dvanáctý kabinet od vzniku samostatné České republiky totiž přináší do domácí politiky novinku - hlava státu vznik této úřednické vlády prosadila po pádu koaličního kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. Kabinet tak bude mít složitou pozici a není zřejmé, zda v dolní parlamentní komoře bude schopen získat potřebné vyslovení důvěry.

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval 10. července v Praze ministry nové úřednické vlády. Na snímku - v dolní řadě zleva: ministr obrany Martin Pecina, ministr financí Jan Fischer, prezident Miloš Zeman, premiér Jiří Rusnok. V prostřední řadě zleva: ministr školství, mládeže a tělovýchovy Dalibor Štys, ministr práce a sociálních věcí František Koníček, ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr dopravy Zdeněk Žák, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ministr kultury Jiří Balvín. V horní řadě zleva: ministr pro místní rozvoj František Lukl, ministr obrany Vlastimil Picek, ministr zahraničních věcí Jan Kohout, ministr životního prostředí Tomáš Podivínský, ministr zdravotnictví Martin Holcát a ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.Autor:
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval 10. července v Praze ministry nové úřednické vlády. Na snímku - v dolní řadě zleva: ministr obrany Martin Pecina, ministr financí Jan Fischer, prezident Miloš Zeman, premiér Jiří Rusnok. V prostřední řadě zleva: ministr školství, mládeže a tělovýchovy Dalibor Štys, ministr práce a sociálních věcí František Koníček, ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr dopravy Zdeněk Žák, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ministr kultury Jiří Balvín. V horní řadě zleva: ministr pro místní rozvoj František Lukl, ministr obrany Vlastimil Picek, ministr zahraničních věcí Jan Kohout, ministr životního prostředí Tomáš Podivínský, ministr zdravotnictví Martin Holcát a ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

Po jmenování ministři znovu autobusem vyrazili položit věnec k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. A pak začalo první jednání kabinetu ve Strakově akademii. Podle Rusnoka se jedná o krátké technicky formální zasedání.

Zemanovi lidé

Rusnok složil vládu s nejméně osmi členy s vazbami na „prezidentskou“ SPOZ a ČSSD. Sociální demokraté přesto trvají na vyhlášení předčasných voleb. Vláda tak bude mít složitou pozici a není jasné, zda důvěru získá. O důvěru bude muset jeho kabinet žádat do 30 dnů.

„Uděláme všechno pro to, abychom naplnili své ústavní povinnosti a sloužili co nejlépe občanům této země,“ slíbil nový premiér. Proto se příští týden sejde s představiteli politických klubů a začneme jednat o podpoře.

Za svůj cíl si Rusnokův kabinet podle dosavadních vyjádření jeho šéfa vytýčil především přípravu státního rozpočtu. S daňovými změnami či úpravami kontroverzní penzijní reformy tato vláda zřejmě příliš nepočítá. V médiích už zazněly některé dílčí plány nových ministrů, například na zvýšení minimální mzdy či navýšení počtů policistů.

Strany dosavadní vládní koalice postup hlavy státu při sestavování vlády, kterou Zeman označuje za „kabinet odborníků“, ostře kritizují a avizují, že v Parlamentu nebudou proti jejich vůli Rusnok a jeho lidé moci nic podstatného prosadit. ODS, TOP 09 a LIDEM chtěli po Nečasově pádu sestavit kabinet v čele s místopředsedkyní občanských demokratů Miroslavou Němcovou.

Rusnokova vláda nahradila Nečasův kabinet, který skončil po skandálu spojeným s možným zneužívám tajné služby a údajným uplácením několika poslanců. V souvislosti s kauzou je ve vazbě sedm lidí, včetně Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové. Státní zástupce tento týden doručil do Sněmovny žádost o vydání dosavadního premiéra k trestnímu stíhání.

Rusnokova úřednická vláda. Kdo je kdo?

Jan Fischer, ministr financí
Jan FischerAutor: E15 Anna Vackova
Dvaašedesátiletý Jan Firscher se narodil v Praze, kte vystudoval statistiku a ekonometrii na Vysoké škole ekonomické. Po studiích dlouhodobě působil ve Federálním statistickém úřadě a později Českém statistickém úřadě. V roce 2009 se stal premiérem úřednické vlády, letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.
Tomáš Jan Podivínský, ministr životního prostředí
Tomáš PodivínskýAutor:
Tomáš Podivínský se narodil ve Vyškově na Moravě. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a v roce 2004 absolvoval Diplomatickou akademii v Praze; je kariérní diplomat. V letech 1997 – 2003 byl pověřen na velvyslanectví ČR ve Vídni česko-rakouskou komunikací problematiky jaderné elektrárny Temelín.
Vlastimil Picek, ministr obrany
Vlastimil PicekAutor: ctk
Sedmapadesátiletý rodák z Turnova vystudoval Vojenskou akademii v Brně a podobně jako jeho tehdejší kolegové se stal členem KSČ. Ze strany vystoupil po třiadvaceti letech v roce 1990. Dlouholetý náčelník generálního štábu se loni stal prvním náměstkem bývalého ministra obrany Alexandra Vondry. Po krátké epizodě, kdy jej odvolala Vondrova nástupkyně Karolína Peake, se na ministerstvo vrátil jako jeho šéf.
Zdeněk Žák, ministr dopravy
Zdeněk ŽákAutor: ctk
Čerstvý pětačtyřicátník Zdeněk Žák dříve pracoval pro největšího českého železničního dopravce jako generální inspektor a je rovněž někdejším poradcem prezidenta Zemana. Vystudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky, v roce 1995 nastoupil na ministerstvo dopravy. Podílel se i na přípravě českého předsednictví EU.
Jiří Cienciala, ministr průmyslu a obchodu
Jiří CiencialaAutor: ctk
Třiašedesátiletý docent Jiří Cienciala byl 14 let šéfem Třineckých železáren. Ve funkci skončil v roce 2011, následně se dostal do dozorčí rady společnosti. Zároveň je rektorem Vysoké školy podnikání v Ostravě a také zasedá v Radě pro výzkum vývoj a inovace, kterou využívá odstupující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).
František Lukl, ministr pro místní rozvoj
Starosta Kyjova František Lukl po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Lukl dostal nabídku na post ministra pro místní rozvoj v Rusnokově vládě. Vzal si čas na rozmyšlenou.Autor:
Letos pětatřicetiletý František Lukl vede od února 2005 radnici jedenáctitisícového Kyjova, je také místopředsedou Svazu měst a obcí (SMO). Vystudoval brněnskou právnickou fakultu a začínal jako vedoucí právního oddělení přednosty hodonínského okresního úřadu (2001-2002), od ledna 2003 vedl dva roky kancelář starosty Kyjova, nyní je devátým rokem kyjovským zastupitelem za Sdružení nestraníků a starostou města. Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o funkci jihomoravského hejtmana. Lukl je svobodný, řekl, že jeho nejbližším rodinným příslušníkem babička.
František Koníček, ministr práce a sociálních věcí
František KoníčekAutor: Euro Martin Pinkas
Bývalý ředitel Lesů ČR (červen 2006-únor 2007) se v posledních letech zabývá především podnikáním. Je rovněž exposlancem ČSSD; do Sněmovny usedl jako náhradník za zesnulou kolegyni v červnu 2005 a v lednu 2006 na mandát rezignoval. Dva roky byl také náměstkem ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.
Martin Holcát, ministr zdravotnictví
Martin HolcátAutor: E15 Robert Zlatohlavek
Náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Od března 1999 do února 2000 byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví (Ivana Davida a poté Vladimíra Špidly jako pověřeného šéfa resortu). Otolaryngolog, v roce 1996 se stal náměstkem ředitele ve Všeobecné fakultní nemocnici, od března 1997 do listopadu 2003 byl jejím ředitelem. Poté vedl Koordinační středisko transplantací, patřící pod ministerstvo zdravotnictví, a od roku 2006 je náměstkem v motolské nemocnici. Byl také šéfem koncilia, které se staralo o prezidenta Václava Havla.
Martin Pecina, ministr vnitra
Martin PecinaAutor: E15 Eduard Erben
Ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera (květen 2009 až červenec 2010), předtím vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005 až červen 2009). Nyní je generálním ředitelem společnosti Vítkovice Power Engineering, která je součástí strojírenského holdingu Vítkovice. Do roku 1997 byl členem ODS (do strany vstoupil v roce 1993), v letech 2001 až 2005 byl členem ČSSD, členství se vzdal v souvislosti s nástupem do funkce předsedy antimonopolního úřadu. V roce 2010 se do ČSSD vrátil a letos v lednu z ní opět vystoupil. Vadilo mu, že levice nepostavila společného prezidentského kandidáta a že ČSSD nenavrhla do této funkce Miloše Zemana.
Jan Kohout, ministr zahraničních věcí
Jan Kohout přijal nabídku vést ministerstvo zahraničíAutor: Euro Martin Pinkas
Bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera (od května 2009 do července 2010), od listopadu 2010 člen dozorčí rady ČEZ. Předtím působil 20 let v diplomacii, zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Kohout byl v komunistické straně (1986 až 1989), v roce 1995 vstoupil do ČSSD.
Dalibor Štys, ministr školství
Kandidát na ministra školství Dalibor ŠtysAutor: ctk
Přírodovědec, od loňského roku ředitel odboru výzkumu a vývoje na ministerstvu školství. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde v roce 2002 založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech. Jeho ředitelem byl do konce roku 2011, poté se stal proděkanem Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Miroslav Toman, ministr zemědělství
Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav TomanAutor: Foto E15 Robert Zlatohlavek
Prezident Potravinářské komory ČR (od roku 2007), člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, člen představenstev Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR. Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem ministra zemědělství. V letech 1996 až 2001 působil jako obchodní rada na zastupitelských úřadech ve Washingtonu a v Bratislavě. Jeho otec byl ministrem zemědělství v 80. letech.
Marie Benešová, ministryně spravedlnosti
Marie BenešováAutor: ctk
Někdejší nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005) a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (2006 až 2010) je od května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí. Do letošního března byla místopředsedkyní strany. V prezidentské volbě podporovala Zemana, ačkoli ČSSD měla vlastního kandidáta. Nyní je členkou prezidentova poradního týmu.
Jiří Balvín, ministr kultury
Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín odchází 28. června z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Balvín přijal místo ministra kultury v Rusnokově vládě. Je tak čtvrtým potvrzeným ministrem v novém úřednickém kabinetu.Autor:
Manažer speciálních projektů televizní stanice Óčko, bývalý generální ředitel České televize (2001-02) a ředitel hudební televize Óčko (2003-12). Absolvoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění, obor filmová a televizní produkce. Přes 25 let pracoval v Československé televizi, v letech 1992 až 1997 byl šéfproducentem uměleckých pořadů České televize. Později mimo jiné pracoval jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu, ředitel výroby a techniky České nezávislé televizní společnosti a učil na FAMU. Během prezidentské předvolební kampaně radil Miloši Zemanovi s mediálním vystupováním.

Kdo nabídku Jiřího Rusnoka odmítl:

Daniel Braun - ministerstvo pro místní rozvoj

Petr Fiala - ministerstvo školství

Jan Gregor - ministerstvo financí

Petr Šimerka - ministerstvo práce a sociálních věcí

Radek Špicar - ministerstvo životního prostředí

Ivo Vondrák - ministerstvo školství

Rusnokův pokus nemusí skončit krachem, Zeman spoléhá na rozštěpení ČSSD

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video