Vyplňujete Přehled o příjmech a výdajích? Pomůže vám „Inventura pohledávek OSVČ“ | E15.cz

Vyplňujete Přehled o příjmech a výdajích? Pomůže vám „Inventura pohledávek OSVČ“

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Všem OSVČ se v návaznosti na prodloužený termín pro podání daňového přiznání blíží také termín podání Přehledu o příjmech a výdajích. Jeho zpracování OSVČ ulehčí Inventura pohledávek OSVČ za kalendářní rok.

Díky službě ePortálu ČSSZ uvidíte nejen výpis minimálních předpisů záloh na pojistné na důchodové pojištění, ale i úhrn skutečně zaplacených záloh za vybraný kalendářní rok, a to včetně stavu pohledávek – tzv. inventuru pohledávek.

Inventura pohledávek se však nevytvoří OSVČ, které buď nepodaly Přehled o příjmech a výdajích za některý předchozí rok, anebo jim nevznikla povinnost platit zálohy na pojistné.

Pozor na chyby

OSVČ při vyplňování Přehledu o příjmech a výdajích často chybují. Jednou z nejčastějších chyb při vyplňování Přehledu o příjmech a výdajích je špatné uvedení úhrnu zaplacených záloh na pojistné na důchodové pojištění. Častou chybou je také uvedení nesprávného počtu měsíců výkonu činnosti v případě, že ji nevykonávaly po celý rok, nebo uvedení nesprávného počtu měsíců, v nichž chtějí být považovány za OSVČ vykonávající vedlejší činnost.

Jak zjistit stav inventury pohledávek online?

Stačí se přihlásit do ePortálu ČSSZ a získáte přístup k Inventuře pohledávek OSVČ. Informace o možnostech přihlášení do ePortálu ČSSZ najdete na webu ČSSZ nebo přímo na ePortálu ČSSZ.

Autor: onk

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. 

Termíny Sociální pojištění Zdravotní pojištění Kalkulačky Formuláře Přehled o příjmech a výdajích Výpočet čisté mzdy Daň z nemovitosti Slevy na dani Brigáda a daně Dodatečné daňové přiznání Kdo nemusí podávat daňové přiznání OSVČ

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2020 musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

V našem přehledu termínů najdete, kdy se jednotlivé daně platí a jak lze odevzdání daňového přiznání oddálit. Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2021. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat. Pokud jste OSVČ, myslete na to, že společně s daňovým přiznáním musíte odevzdat i Přehledy o příjmech a výdajích.

V daňovém přiznání a výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani.

S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video