Paliva v Česku od minulého týdne nepatrně zdražila | e15.cz

Paliva v Česku od minulého týdne nepatrně zdražila

Benzín
Benzín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu nepatrně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,78 koruny, před týdnem byl o dva haléře levnější. Také nafta zdražila o dva haléře na litru, za litr teď řidiči dají průměrně 31,60 koruny. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je nyní benzin téměř o šest korun dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,30 koruny na litru méně.

Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda očekává, že v příštím týdnu pohonné hmoty zlevní do deseti haléřů za litr. "Navýšení těžby ropy za současných podmínek představuje rozhodující tlak na její cenu, a to tlak ve směru jejího zlevňování," sdělil dnes Kovanda.

Čerpací stanice v Česku si podle něj v posledních týdnech navyšovaly své marže a zisky na úkor motoristů. Ropa Brent zlevňovala, koruna vůči dolaru, ve kterém se pohonné hmoty obchodují na burze, posilovala. "Čerpací stanice to do svých cen převážně nepromítly. Po pandemické krizi, během níž mnohé z nich finančně těžce krvácely, se nyní zkrátka snaží zahojit," doplnil Kovanda.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 33,45 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 31,19 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 34,34 koruny. Nafta se tam tankuje za 32,29 koruny za litr. Nad 34 korunami je litr benzinu ještě ve Středočeském kraji a na Vysočině, litr nafty se v těchto krajích tankuje za více než 32 korun.

Pohonné hmoty v Česku vytrvale zdražovaly zhruba od začátku roku. V červenci se průměrná cena benzinu přiblížila ke 34 korunám za litr a nafta stála až 31,84 koruny za litr. Ke konci prvního prázdninového měsíce ale ceny mírně klesly a od srpna zatím spíše stagnují.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka