Nemocenská 2023: Výpočet | Kalkulačka ONLINE | e15.cz

Kalkulačka: Výpočet nemocenské 2023

Výpočet nemocenské

Zajímá vás, jaké máte finanční vyhlídky v případě, že onemocníte a jak citelně to zasáhne vaši peněženku? Naše kalkulačka nabízí snadný způsob výpočtu nemocenské pro všechny marody. Stačí zadat výši vašeho průměrného měsíčního výdělku a počet promaroděných dnů od 15. dne pracovní neschopnosti, a hned budete vědět, na čem jste. Na nemocenskou mají nárok zaměstnanci ihned po nástupu do zaměstnání a také ještě v sedmidenní ochranné lhůtě po ukončení pracovního poměru.

Po dobu prvních 14 dnů dostává zaměstnanec "nemocenskou" ve formě náhrady mzdy. Od 15. dne pracovní neschopnosti vyplácí nemocenskou příslušná OSSZ, a její výše se vypočítává na základě redukovaného denního vyměřovacího základu, což je hrubý příjem v 12ti předcházejících kalendářních měsících připadající na jeden den.

Redukční hranice se každoročně mění. Denní nemocenská následně činí 60 procent z redukovaného denního vyměřovacího základu v prvních 16 dnech, v následujících 30 dnech potom 66 procent a v dalších dnech 72 procent.