Výpočet nemocenské - kalkulačka | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Kalkulačka nemocenské 2019

Aktuálně poslanci rozhodli o zrušení tzv. karenční doby - i první tři dny nemoci tak bude náležet náhrada mzdy. Změna zákoníku práce nyní míří k prezidentovi, v účinnost by měla vejít od července tohoto roku.

Výpočet nemocenské

Zajímá vás, jaké máte finanční vyhlídky v případě, že onemocníte, a jak citelně to zasáhne vaši peněženku? S rokem 2018 přicházejí ve výpočtu nemocenské nové změny, jedná se ale o změny pozitivní, protože se s počtem dní vaší nemoci nemocenská zvyšuje. Naše kalkulačka nabízí snadný způsob výpočtu nemocenské pro všechny marody. Stačí zadat výši vašeho průměrného měsíčního výdělku a počet promaroděných dnů od 15. dne nemoci, a hned budete vědět, na čem jste.

Po dobu prvních 14 dnů dostává zaměstnanec "nemocenskou" ve formě náhrady mzdy od zaměstnavatele s tím, že první tři dny nemoci budou neproplacené. To nezní moc optimisticky, mezi benefity některých zaměstnavatelů ale patří tzv. sick days, které v takovémto případě může zaměstnanec využít. Od 15. dne pracovní neschopnosti vyplácí nemocenskou příslušná OSSZ, a její výše se vypočítává na základě denního vyměřovacího základu, což je hrubý příjem v 12ti předcházejících kalendářních měsících připadající na jeden den. Od 15. do 30. dne nemoci je to 60 % z denního vyměřovacího základu, od 31. do 60. dne se jedná o 66 %, a od 61. dne je to pak 72 %.