Rodičovský příspěvek 2019 - kalkulačka a výpočet online | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Kalkulačka rodičovský příspěvek 2019

Výpočet rodičovského příspěvku

Jste (nastávající) rodič a zajímá vás, jakou částkou vám v takovém případě může stát přispět? Na rodičovský příspěvek od státu má nárok vždy pouze jeden z rodičů a to na nejmladší dítě v rodině maximálně do čtyř let jeho věku. Souhrnná částka, kterou mohou všichni čerpající získat, je pak u všech jednotná a ve výši 220 tisíc korun. Rok 2018 však vnesl do vypočtu rodičovského příspěvku určité změny.

Peněžní strop v podobě 220 tisíc korun byl až do konce loňského roku aplikován shodně na rodiny s jedináčkem jako na ty, jimž se narodila vícerčata. Od letošního roku se ale strop pro rodiny s vícerčaty navýšil na částku 330 tisíc korun. O peníze navíc je pak možné žádat i zpětně. Do loňského roku dále platila maximální výše měsíční výplaty rodičovského příspěvku ve výši 11 500 korun. Tato podmínka byla letos zrušena. Její výše však přesto zůstává omezena a to do výše předchozí peněžité pomoci v mateřství, která je pro letošek stanovena na maximálně 34 470 korun. Změna se tak dotkne zejména rodičů s vyššími příjmy, kteří získají možnost dávky čerpat rychleji. Tuto možnost zatím využívá jen zlomek rodičů.

Stejně tak se navyšování stropu měsíčních výplat týká rodičů, u nichž není možné stanovit denní vyměřovací základ, tedy zejména studentů, OSVČ a nezaměstnaných. Ti si budou moci nastavit výši čerpání dávky až na 7 600 korun měsíčně a obdržet tak celý příspěvek během tří let. I nadále pak platí, že rodiče mohou při pobírání rodičovského příspěvku umístit dítě, kterému ještě nebyly dva roky, do jeslí či školky jen na 46 hodin měsíčně.