Kalkulačka: Náhrada mzdy za nemoc 2024

Rádi byste věděli, jak vysokou náhradu mzdy můžete očekávat během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti? Od 1. 1. 2024 se opět zvyšují redukční hranice pro výpočet nemocenské. Mírně se tak může zvýšit nemocenská (náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, nebo i nemocenské dávky od státu). Novinkou pak je, že z hrubé mzdy bude zaměstnancům v příštím roce sráženo nově nemocenské pojištění v sazbě 0,6 procent. Do konce roku 2023 platil nemocenské pojištění za zaměstnance pouze jeho zaměstnavatel, a to ve výši 2,1 procenta vyměřovacího základu.

Základní podmínky pro výpočet nemocenské v roce 2024 se však nijak významně nemění. Využijte pro výpočet naši kalkulačku náhrady mzdy, a ihned budete vědět, jak vysoký příjem můžete očekávat. Stačí zadat průměrný hodinový výdělek a počet hodin pracovní neschopnosti, a kalkulačka vám již pak sama spočítá výši náhrady mzdy.

A jak to tedy vlastně v roce 2024 je? Náhradu mzdy dostává zaměstnanec od zaměstnavatele, a to již od 1. dne pracovní neschopnosti. Od července 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Náhrada mzdy se vypočítává z průměrného hodinového výdělku za uplynulé kalendářní čtvrtletí, přičemž samotný hodinový výdělek snadno spočítáte na základě údajů z vašich výplatních pásek za rozhodující čtvrtletí. Rozhodujícími údaji bude počet odpracovaných hodin a mzda zúčtovaná k výplatě.