Kalkulačka DPP pro výpočet čisté mzdy 2025

onk , hej , jon

Výpočet čisté mzdy u DPP 2025

U pracovníků na DPP platí, že jejich odměna z dohody musí dosáhnout alespoň výše hodinové minimální mzdy, tj. částky 124,40 korun na hodinu pro rok 2025 (u zaměstnavatelů se stanovenou základní týdenní pracovní dobu na 40 hodin týdně).

Čistá mzda u DPP

  • Odměna z DPP se tedy daní 15procentní daní z příjmů (v závislosti na tom, zda bylo podepsáno prohlášení jde buď o srážkovou daň nebo zálohu na daň z příjmů).
  • Odvody na sociální a zdravotní pojištění ve výši 11,6 procenta z hrubé odměny z dohody jsou placeny až po dosažení rozhodného příjmu ve výši 11 500 korun (platí pro rok 2025).

Příklad

Zaměstnanec nemá u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani. V měsíci lednu 2025 si vydělá hrubou odměnu ve výši 15 000 korun. Bude mu sražena 15procentní srážková daň a zároveň 11,6 procenta na sociální a zdravotní pojištění. Čistá odměna z dohody tohoto zaměstnance bude činit 11 010 korun.

Tj. 15 000 - 1 740 (sociální a zdravotní pojištění) - 2 250 (srážková daň) = 11 010 korun.

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>

Limit u práce na DPP 

Dohoda o provedení práce musí být písemná a je využívána spíše při jednorázové nebo nárazové činnosti, a je preferována tehdy, pokud rozsah vykonané práce u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne stanovený limit.

Limit u práce na dohodu o provedení práce u jednoho zaměstnavatele činí 300 hodin ročně. Do rozsahu se započítává i práce konaná zaměstnancem pro téhož zaměstnavatele na základě jiné dohody o provedení práce. Pokud by došlo k překročení, musí zaměstnavatel zvolit jiný typ pracovněprávního vztahu.

V dohodě o provedení práce musí být uvedeny sjednané práce a doba, na kterou se tato dohoda uzavírá.

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>

Rozdíl mezi DPP a DPČ

  • Dohody o provedení práce a o pracovní činnosti se liší maximálním rozsahem odpracované doby.
  • Další rozdíl spočívá v limitu odměny, od něhož podléhá odměna z dohody odvodům sociálního a zdravotního pojištění.
  • U DPČ se doba čerpání dovolené započítává do maximálního rozsahu práce.
  • Naproti u DPP se zákonný limit 300 hodin o čerpání dovolené nesnižuje a čerpané hodiny se do limitu nezapočítávají.
  • Společné mají vztahy založené dohodou to, že na rozdíl od pracovního poměru poskytují více flexibility.
  • Naproti tomu pro zaměstnance oba vztahy – DPP i DPČ poskytují méně jistoty než práce v pracovním poměru.
  • Více čtěte v článku o DPP a DPČ v roce 2025
Základní rozdíly mezi DPP a DPČ v roce 2025
 DPČDPP
Maximální limit hodinPolovina stanovené týdenní pracovní doby, standardně tedy max. 20 hodin týdně300 hodin ročně
Hranice částky, od níž se platí odvody pojistného4 500 Kč11 500 Kč
Zápočtový listVydává se vždy

Vydává se pokud:

a) Odměna založila účast na nemocenském pojištění;

b) jsou prováděny srážky ze odměny (výkon rozhodnutí nebo exekuce).

NáležitostiSjednané práce, rozsah pracovní doby, doba, na kterou se dohoda uzavíráSjednané práce, doba, na kterou se dohoda uzavírá
VyužitíDlouhodobější brigádyJednorázové, nárazové a nahodilé práce

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>

Dovolená u DPP: Jak na výpočet?

S účinností od 1. ledna 2024 novela zákoníku práce zakotvila přímo do zákona nárok dohodářů na dovolenou. Nárok mají dohodáři pracující na DPP i DPČ.

Nárok na dovolenou zaměstnanců na dohodu vzniká za obdobných podmínek, jako je tomu zaměstnanců v pracovním poměru. Musí být současně splněny dvě podmínky:

  • pracovněprávní vztah trval nepřetržitě minimálně 4 týdny, tj. 28 dnů,
  • zaměstnanec odpracoval alespoň čtyřnásobek stanovené týdenní pracovní doby.

U výpočtu dovolené u DPP se vychází z fiktivní délky týdenní pracovní doby, která činí výhradně pro tyto účely 20 hodin týdně. Aby vznikl nárok na dovolenou, musí tedy zaměstnanec odpracovat alespoň 80 hodin.

Dovolená se následně vypočte jako počet celých násobků stanovené týdenní pracovní doby krát výměra dovolené u zaměstnavatele krát stanovená týdenní pracovní doba, děleno 52 týdny v roce. Nárok na dovolenou vychází v hodinách a zaokrouhlí se vždy na celé hodiny nahoru.

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>

Výpočet dovolené u DPP - příklad

Zaměstnanec pracující na základě DPP pracuje nárazově a nepravidelně. Za daný kalendářní rok odpracoval 260 hodin. V organizaci, kde pracuje, je nad rámec základní výměry poskytován týden dovolené navíc. Zaměstnanci vzniká nárok na dovolenou v délce X hodin.

Počet celých násobků stanovené týdenní pracovní doby je 13 (tj. 260/20).

Nárok na dovolenou = 13 * 5/52 * 20 = 25 hodin.

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>

Odvody na pojištění DPP 2025

DPP jsou populární především proto, že se z nich neplatíodvody na sociální a zdravotní pojištění, pokud dosahuje částka odměny z dohody určitého limitu. Pro rok 2024 se pojistné neplatilo z odměny nepřesahující 10 000 korun. V roce 2025 je rozhodná částka 11 500 korun (pojistné se nehradí, pokud příjem nepřesáhne 11 499 korun).

Hranice vyplývá ze zákona o nemocenském pojištění, kde je zakotveno, že účast na pojištění vzniká tehdy, když hrubá odměna z dohody dosáhne výše 25 procent z průměrné mzdy (Průměrná mzda, z níž je rozhodná částka odvozena, činí 46 557 korun.) stanovené vyhláškou o pojistném na sociálním zabezpečení. Tato částka se zaokrouhluje na celé pětistovky dolů.

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>

Nemocenská u práce na DPP

Pro vznik nároku na nemocenské musí být zaměstnanec nemocensky pojištěn. U DPP vzniká pojištění tehdy, pokud hrubá odměna z dohody dosáhne částky 11 500 korun měsíčně (platí pro rok 2025).

Zaměstnanec pracující na DPP má nárok na náhradu odměny z dohody v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti. Nemocenské je vypláceno za každý kalendářní den. Od 15. do 30. dne pracovní neschopnosti činí 60 procent z redukovaného denního vyměřovacího základu, od 31. do 60. dne potom 66 procent a od 61. dne pracovní neschopnosti jde od 72 procent redukovaného denního vyměřovacího základu.

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>

Důchod vypočítaný ze smlouvy na DPP

Účast na důchodovém pojištění vzniká při dosažení určité výše příjmu. Ta u v roce 2025 činí u DPP 11 500 korun. Pokud dojde k účasti na důchodovém pojištění, vzniká i nárok na důchod.

„Při výpočtu důchodu rozlišujeme roční vyměřovací základ, který představuje součet všech příjmů, z nichž se odvádí pojistné (hrubých příjmů), získaných v daném kalendářním roce, a poté osobní vyměřovací základ, což je měsíční průměr všech příjmů dosažených v rozhodném období,“ uvádí Jitka Drmolová z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Roční vyměřovací základ se pak násobí koeficientem nárůstu všeobecného vyměřovacího základu.

Dohody, ze kterých se pojistné na důchodové pojištění odvádí, se tak do výpočtu důchodu započítávají. Podlimitní dohody, které nepodléhají odvodům, nikoliv.

Dohody na DPP jsou také často uzavírány v souběhu s důchodem jako přivýdělek. Starobní důchodci jsou státními pojištěnci, a tak v případě, že se odvody z dohod neplatí, nemusí si sociální a zdravotní pojištění řešit. Při práci pouze pro jednoho zaměstnavatele na DPP s hrubou měsíční odměnou pod 11 500 korun, bylo-li podepsáno prohlášení k dani, je daň z příjmů nulová. V tomto speciálním případě se tak neplatí ani odvody, ani daň z příjmů.

Zpět: Kalkulačka DPP a výběr témat >>>